Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Pracownik dobry, choć z wyrokiem

  Pracownik dobry, choć z wyrokiem

  Ewa Sznejder

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Od wczes nej wiosny do jesieni osadzeni w zakładzie karnym pracują w prywatnych firmach, na rzecz samorządów, szkół, instytucji. Gdy kończy się sezon budowlany, tracą zajęcie. - A zatrudnienie skazanego jest naprawdę opłacalne dla pracodawcy - przekonuje mł. chor. Robert Iwanowski z ZK w Grądach.
  W pełnym wymiarze czasu pracy, ze składką na ubezpieczenie społeczne, skazany jako pracownik będzie kosztował firmę zaledwie 500 zł. To gwarantują przepisy. A jakość jego pracy jest taka sama, jak zwykłego robotnika bez wyroku.
  - Do pracy kierujemy tylko tych, którym naprawdę na tym zależy, przede wszystkim osoby z łagodnymi wyrokami - zapewnia Iwanowski. - Przed skierowaniem ocenia ich cały sztab ludzi: psychologów, wychowawców.
  Zbieramy też opinie od pracodawców, jeśli już ktoś wykonywał jakieś zajęcie. Ludzie chcą pracować. To nie jest wyłącznie element prowadzonej przez nas resocjalizacji. To sposób skazanych na utrzymanie kontaktu ze światem za kratami. To dla nich bardzo ważne.
  Zakład karny może zapewnić pracodawcom większość potrzebnej kadry. Wśród osadzonych są przedstawiciele bardzo różnych zawodów, choć głównie do więzienia trafiają osoby słabo wykształcone. Zdarzają się jednak wykwalifikowani mechanicy, blacharze, budowlańcy.
  Prawie połowa więźniów z zakładu w Grądach-Woniecko w sezonie letnim pracuje, często na rzecz samorządów. Skazani odnawiają szkoły, równają chodniki, porządkują otoczenie. Zatrudniani są też w prywatnych firmach.
  - Zimą tracą pracę i zaczynają się nudzić - mówi Iwanowski. - A pracodawcy mogliby skorzystać z możliwości zatrudnienia za niską pensję.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama