Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Nie mają już sił na protesty

  Nie mają już sił na protesty

  (mow)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Przez ostatnie siedem lat rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Brodzie walczyli o jej istnienie.
  Sami zbierali pieniądze na węgiel, by budynek ogrzać. Położyli nawet nowy dach. Co roku wójt Chołko groził, że szkołę zlikwiduje, a dzieci poprzenosi do Suwałk. Dzięki ich zabiegom szkoła przetrwała. Do tego roku. Rodzice stracili zapał i nadzieję, a nauczyciele nabrali wody w usta.
  - Została nas garstka - mówią rodzice.
  Co bogatsi sami wożą swoje pociechy do Suwałk. Deklaracje gminy, która obiecuje opłacać uczniom przejazdy do Szkoły Podstawowej nr 11, nikogo nie przekonują.
  - Owszem, jest autobus, którym dzieci mogłyby dojeżdżać, ale te z nich, które kończą lekcje po godzinie 14 nie mają czym wrócić do domu. Ale to już nasze zmartwienie - nie ukrywa żalu Halina Taraszkiewicz, której dwoje dzieci uczy się w Nowym Brodzie.
  Gmina przyznaje, że szkołę likwiduje, bo uczniów jest za mało, by mogła ona funkcjonować.
  - Koszt utrzymania jednego ucznia wynosi 8 tysięcy złotych, a mamy jedynie 6 tysięcy dotacji ministerialnej - mówi Zbigniew Mac-kiewicz, sekretarz gminy. - Resztę dopłacamy my - dodaje.
  W tej chwili, w podstawówce w Nowym Brodzie uczy się 24 dzieci. Za rok ma ich być o kilkoro mniej. Dla gminy to wystarczający powód, by przestać w szkołę inwestować.
  Wszystkim nauczycielom samorząd zapewnił zatrudnienie, więc zrezygnowali z odwoływania się od tej decyzji. Likwidacji nie chcą nawet komentować.
  - Wójt chce oszczędzać na naszej wsi - żalą się mieszkańcy. - Nie dość, że likwiduje szkołę, to jeszcze żałuje na odśnieżanie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama