Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Matura z logiki

  Matura z logiki

  Aleksandra Szyc-Kaczyńska Katarzyna Patalan

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Pięciu nauczycielkom z Kolna należy się zapłata za dodatkową pracę przy egzaminach maturalnych - uznał Sąd Rejonowy w Łomży. To pierwszy taki wyrok w województwie podlaskim. Czy po wygranej nauczycielek z Kolna ruszy lawina pozwów? Tylko w Łomżyńskiem wynagrodzeń może się domagać nawet pół tysiąca osób!
  We wspomnieniach większości nauczycieli ustne egzaminy maturalne to dwa tygodnie ciężkiej pracy, za którą - zgodnie z wytycznymi ówczesnego ministra edukacji - nie należało się im dodatkowe wynagrodzenie.
  Lepsze lekcje niż komisja egzaminacyjna
  - U nas przy przeprowadzeniu ustnego egzaminu maturalnego pracowali wszyscy poloniści i nauczyciele języków obcych, czyli około dziesięciu osób - wylicza Józef Śmiarowski, zastępca dyrektora w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. - Nie jestem w stanie oszacować, ile to było godzin.
  Szkół średnich w Łomżyńskiem jest blisko 40, więc problem pracy "za darmo" dotyczy kilkuset nauczycieli.
  - Nie było łatwo. Sto razy bardziej wolałabym prowadzić normalne zajęcia niż siedzieć w komisji egzaminacyjnej - wspomina nauczycielka języka angielskiego z Łomży. - Nie tylko dlatego, że nie było za to dodatkowych pieniędzy, ale też dlatego, że dużym problem było potem nadrabianie zaległości z pozostałymi uczniami.
  Za każdą pracę należy się zapłata
  Pięć nauczycielek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kolnie postanowiło walczyć o należne im pieniądze. Początkowo do sądu pozwały starostę kolneńskiego, ponieważ to Starostwo Powiatowe jest organem prowadzącym szkołę. Potem okazało się, że sądzić muszą się z pracodawcą, czyli dyrekcją.
  - Dla mnie ta sprawa od początku była oczywista. Jeżeli ktoś pracuje, powinien za to dostać wynagrodzenie i cieszę się, że sąd przyjął rację nauczycielek - komentuje Stanisław Wiszowaty, starosta kolneński. - Rada powiatu na wniosek dyrektorki szkoły dokonała już stosownych korekt w budżecie placówki, by z powodu tego wyroku nie było problemów z wypłatą grudniowych wynagrodzeń dla nauczycieli.
  Nie chodzi o pieniądze - ważna satysfakcja
  Polonistkom i nauczycielkom języka angielskiego z Kolna zasądzone pieniądze dyrekcja już wypłaciła. Jedną z tych, która je dostała, jest Hanna Barszczewska.
  - W moim przypadku nie jest to aż tak duża kwota, ale jest satysfakcja z wygranej. To były dwa tygodnie ciężkiej pracy, szczególnie dla polonistek - komentuje sprawę Hanna Barszczewska. - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ministerstwo zadba o to, by pieniądze na wynagrodzenia dla nauczycieli pracujących przy egzaminach maturalnych się znalazły i nie trzeba będzie dochodzić swoich racji w sądzie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama