Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Woda od Unii

  (zmo)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Laskowiec, Brzeziny, Giełczyn i kilka innych wsi położonych w widłach Narwi i Biebrzy czerpało dotychczas brunatną wodę z rzeki i przydomowych studni. Od minionego czwartku rolnicy mają wodę z nowego ujęcia, które wybudował im samorząd Trzciannego za pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej. Radość mieszkańców zakłóciła złość, bo kilka dni wcześniej nieznani sprawcy ukradli ze szkoły w Brzezinach 11 komputerów, też podarowanych uczniom przez Unię Europejską.
  Na te niedostępne przez znaczną część roku okolice mówi się "Tajwan". Zahartowani przyrodą gospodarze miewają problemy z dojazdem do stolicy gminy, ale ich największą zgryzotą był brak bieżącej wody.
  - To już nie "Tajwan", mamy wszak XXI wiek. Mieszkam tu blisko 40 lat i widzę jak cywilizacja kształtuje rolników. Łąk u nas dostatek, więc gospodarze postawili na hodowlę krów mlecznych. Podstawą jest czysta woda, a tej dotychczas nie mieliśmy - mówił Stanisław Wróblewski.
  Nawet zwierzęta nie chciały pić
  - Na wiosnę wody mamy tu nawet za dużo, bo rzeki systematycznie zatapiają łąki. Ze studni zaś czerpaliśmy rudawinę. Tej wody nawet zwierzęta nie chciały pić - wspominali rolnicy.
  W otwarciu ujęcia uczestniczyli samorządowcy i mieszkańcy okolicznych wsi. Cieszyli się wszyscy.
  Stacja uzdatniania wody kosztowała 2,9 mln zł.
  - To dużo pieniędzy, ale znaczną ich część pochłonęła sieć wodociągowa. Wodę ma już każdy, kto jej chciał. Czysta woda popłynęła z kranów w ponad 160 gospodarstwach - wyjaśniał szczegóły inwestycji Zdzisław Dąbrowski, wójt Trzciannego. - Teraz możemy nawet sprzedawać wodę sąsiadom. Już rozmawiamy o tym ze Strękową Górą i Toczyłowem.
  Samorząd gminy pozyskał na ten cel 2,1 mln zł z unijnego funduszu ZPORR, zaś resztę stanowiły środki własne.
  W pełni zautomatyzowanym ujęciem opiekuje się młoda mieszkanka "Tajwanu" Wioleta Supińska, konserwator sieci wodociągowej.
  - Wysiłku nie trzeba, bo tu wszystko działa automatycznie. Najważniejsze, że skończyła się udręka z wożeniem wody i jej marną jakością - stwierdziła pani Wiola.
  Złodzieje przyszli po komputery
  Powszechną radość mąciły tylko wydarzenia sprzed kilku dni. Nocą z soboty na niedzielę przed tygodniem nieznani sprawcy włamali się do podstawówki w Brzezinach i ukradli 11 komputerów. Wiejska szkoła dostała je zaledwie dwa dni wcześniej i... dzieci nawet ich nie obejrzały, bo sprzęt zginął tuż po rozpakowaniu.
  Pracownię wyposażono w komputery za środki pozyskane z funduszy unijnych. Samorząd Trzciannego natomiast kupił meble i wyszkolił nauczycieli. Złodziejski wyczyn zbulwersował wszystkich.
  Ustalaniem sprawców włamania zajmują się policjanci z monieckiej KPP. Przypomnijmy, że do podobnych kradzieży doszło w szkole w Jasionówce. Sprawcy są nieznani do dziś.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama