Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Wybierze biskup

  Wybierze biskup

  (tam)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Profesor Gustaw Zemła przedstawił władzom miasta, radnym i przedstawicielom duchowieństwa dwie wersje pomnika papieża Jana Pawła II.
  Pierwsza przedstawia postać wykutą w jasnym granicie, bez cokołu. Druga to ustawiona na granitowym cokole sylwetka odlana z brązu. Oba projekty obejrzy i jeden wybierze biskup Jerzy Mazur, ordynariusz Diecezji ełckiej.
  Efektem zamkniętego spotkania z prof.Zemłą jest odstąpienie przez władze miasta od ogłoszenia przetargu na projekt i wykonanie pomnika.
  - Wyboru wykonawcy, którym będzie profesor Zemła, dokonano z wolnej ręki i podpisano z nim umowę opiewającą na kwotę 244 tysięcy złotych - mówi Marek Buczyński, rzecznik prasowy suwalskiego ratusza. - W tej cenie jest wykonanie projektu, a następnie pomnika, jego transport do Suwałk, montaż we wskazanym miejscu oraz opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia pomnika.
  Zdaniem uczestników spotkania, bardziej interesujący jest pomnik wykonany z jasnego granitu. Jest to wysoka na 5,25 m postać papieża z krzyżem w ręku.
  - Sylwetka ma przypominać tę z czerwca 1999 roku, czyli pobytu Jana Pawła II na terenie diecezji i odpoczynku nad Wigrami - dodaje rzecznik. - Symbole Suwal-szczyzny, takie jak pagórki i ryby, znajdą się u jego stóp.
  Druga wersja pomnika, zaprezentowana przez profesora,przedstawia Jana Pawła II w stroju pontyfikalnym. Sylwetka wykonana z brązu, ustawiona jest na granitowym cokole. Pomnik miałby ok. 6 metrów wysokości.
  - Całkowite koszty wykonania obu pomników są porównywalne, a zatem o wyborze jednego z nich zadecydowała nie cena, ale względy artystyczne - kończy M. Buczyń-ski. - Zgodnie z umową, pomnik ma stanąć w czerwcu przyszłego roku. Dokładna data nie została jeszcze ustalona.
  Od kilku tygodni trwa zbiórka pieniędzy na budowę pomnika.W najczęściej odwiedzanych miejscach m.in. w bankach, na poczcie, w szpitalu i ratuszu, wystawione są skarbonki. Konto budowy zasiliły pieniądze zebrane w czasie kwesty przed cmentarzami oraz dochód z koncertu. Jeżeli nie uda się zebrać pełnej kwoty, różnica pokryta zostanie z budżetu miasta.
  Kilka tygodni po śmierci papieża suwalscy radni uznali, że chociaż Jan Paweł II miasta nie odwiedził, to nad Czarną Hańczą powinien mieć nie tylko swoją ulicę, ale i okazały pomnik.
  Kwestią sporną była tylko lokalizacja. Ostatecznie odrzucono propozycje zbudowania go na skwerze przy ulicy Jana Pawła II i w parku im.Konstytucji 3 Maja. Z proboszczem parafii pw. św. Aleksandra ustalono, iż obelisk stanie obok konkatedry. W zamian za oddanie kawałka ziemi pod papieski pomnik, parafia otrzyma działkę w innej części miasta. Z naszych informacji wynika, że parafia zainteresowana jest gruntami przy ul. Armii Krajowej (pomiędzy Reja i Pułaskiego).

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama