Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowi na wszystko

(ola)
Magazyny są pełne pokarmu dla zwierząt, paśniki gruntowanie odremontowane, a plantacje choinek przygotowane do wycinki.

Do akcji gotowi są też strażnicy. Jak zwykle czeka ich ciężki bój z kłusownikami.
W tym roku zima pracowników augustowskich nadleśnictw niczym nie zaskoczy. Taką przynajmniej mają nadzieję.
Kupować, nie wycinać
Augustowianie, którzy podczas świąt chcą rozkoszować się zapachem żywej choinki, mogą kupić ją w augustowskim nadleśnictwie. Ceny świerków, które wahają się od 6 do 20 złotych, nie zmieniane są od lat. A to dlatego, by zniechęcić ludzi do nielegalnego wycinania drzewek.
- Ten proceder powtarza się co roku. Ludzie wchodzą do lasu i biorą świerk, który im się podoba. A dodam, że nie kradną z biedy, tylko z przyzwyczajenia - tłumaczy strażnik leśny Andrzej Kupiński. - Myślą sobie, tatuś wycinał, to i ja wytnę. A takie postępowanie powoduje duże szkody w drzewostanie.
Dlatego leśnicy postanowili nakłaniać ludzi do kupowania choinek ze szkółek leśnych, tłumacząc, że kradzież jest nieopłacalna. Dlaczego?
- Bo jeśli złapiemy w lesie delikwenta z siekierką lub co gorsza z wyciętym świerkiem, to stanie on przed sądem grodzkim i zapłaci wysoką karę - informuje Kupiński.
A jak dodaje jego kolega Bogusław Klukowski, patroli tej zimy będzie bardzo wiele.
- Skupimy się głównie na ściganiu kłusowników i złodziei drewna - informuje. - Patrole będą nasilone, pracujące w systemie dwuzmianowym, tak, że spodziewać się nas trzeba zarówno w dzień, jak i w nocy.
Działania strażników wspierać będą także augustowscy policjanci.
Smakołyki w paśnikach
Chronione przed strzelbą kłusowników zwierzęta będą mogły więc spokojnie posilać się przy paśnikach. A te, jak zapewniają leśnicy, wypełnione będą po brzegi.
- W tym roku przygotowaliśmy sporo różnych smakołyków - mówi Adam Kolator, zajmujący się gospodarką łowiecką w Nadleśnictwie Augustów. - Piętnaście bel sianokiszonki, 5 ton kukurydzy, dwie tony zboża oraz tona marchwi i buraków. To wszystko trafi do paśników, gdy nadejdzie surowa zima.
Jest więc szansa, że mieszkańcy Puszczy Augustowskiej, chronieni przed kulami kłusowników i siekierami "sentymentalnych złodziei", spokojnie spędzą najbliższych kilka miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna