Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wenus wigilijna

(a)
Gdy w Wigilię świąt Bożego Narodzenia wypatrywać będziemy pierwszej gwiazdki, co nakazuje tradycja, ujrzymy Wenus. Oczywiście pod warunkiem, że chmury nie przesłonią nieba.

- Wenus, najjaśniejszy obiekt na naszym niebie, po Słońcu i Księżycu, już teraz lśni jako Gwiazda Wieczorna - mówi Szymon Dykiert, nasz ekspert od spraw niebieskich. - Oglądać ją można zaraz po zachodzie Słońca, około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.
Podobnie jak Księżyc, Wenus ma trzy fazy. Udaje się je rozróżnić nawet przy użyciu niewielkiej lornetki. Najefektowniej wygląda sierp, natomiast w czasie pełni średnica tarczy jest mała.
Wenus, druga planeta Układu Słonecznego, znana od starożytności, nazywana jest także Hesperos, Gwiazda Wieczorna, ale też Jutrzenka i Gwiazda Poranna, jeśli ukazuje się przed wschodem Słońca. Bardzo rzadko zdarza się przejście tej planety przed tarczą Słońca. Takie zjawisko miało miejsce w ubiegłym roku: Wenus była widoczna na tle Słońca jako niewielka, czarna plamka. Poprzednie takie zjawisko odnotowano w roku 1882, w przyszłości wystąpi w latach 2012 i 2117. Jednakże dopiero w 2247 będzie ponownie w całości widoczne w Polsce.
Nie zawsze gwiazdą wigilijną jest Wenus. Czasem bywa to Syriusz albo Merkury czy Mars.
A ten, kto lubi spoglądać w niebo, może jeszcze w grudniu dojrzeć Merkurego. Ukazuje się godzinę przed wschodem Słońca, dość nisko, około 7 stopni nad horyzontem. Gołym okiem wygląda jak gwiazdka, za pomocą dużej lunety widać tarczę planety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna