Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Wenus wigilijna

  Wenus wigilijna

  (a)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Gdy w Wigilię świąt Bożego Narodzenia wypatrywać będziemy pierwszej gwiazdki, co nakazuje tradycja, ujrzymy Wenus. Oczywiście pod warunkiem, że chmury nie przesłonią nieba.
  - Wenus, najjaśniejszy obiekt na naszym niebie, po Słońcu i Księżycu, już teraz lśni jako Gwiazda Wieczorna - mówi Szymon Dykiert, nasz ekspert od spraw niebieskich. - Oglądać ją można zaraz po zachodzie Słońca, około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.
  Podobnie jak Księżyc, Wenus ma trzy fazy. Udaje się je rozróżnić nawet przy użyciu niewielkiej lornetki. Najefektowniej wygląda sierp, natomiast w czasie pełni średnica tarczy jest mała.
  Wenus, druga planeta Układu Słonecznego, znana od starożytności, nazywana jest także Hesperos, Gwiazda Wieczorna, ale też Jutrzenka i Gwiazda Poranna, jeśli ukazuje się przed wschodem Słońca. Bardzo rzadko zdarza się przejście tej planety przed tarczą Słońca. Takie zjawisko miało miejsce w ubiegłym roku: Wenus była widoczna na tle Słońca jako niewielka, czarna plamka. Poprzednie takie zjawisko odnotowano w roku 1882, w przyszłości wystąpi w latach 2012 i 2117. Jednakże dopiero w 2247 będzie ponownie w całości widoczne w Polsce.
  Nie zawsze gwiazdą wigilijną jest Wenus. Czasem bywa to Syriusz albo Merkury czy Mars.
  A ten, kto lubi spoglądać w niebo, może jeszcze w grudniu dojrzeć Merkurego. Ukazuje się godzinę przed wschodem Słońca, dość nisko, około 7 stopni nad horyzontem. Gołym okiem wygląda jak gwiazdka, za pomocą dużej lunety widać tarczę planety.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama