Mirosław Robert Derewońko

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Po wigilii rolnicy z sąsiedztwa przyprowadzają - jak pasterze w Betlejem - swoje zwierzęta, aby złożyć pokłon Chrystusowi - opowiada ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Przy plebanii stanęła szopa, która tętni życiem.
  Już z daleka, od strony Szosy Zambrowskiej, rzuca się w oczy kryta słomą, rozłożysta szopa, której ściany na zewnątrz również obłożone są słomą, co sprawia wrażenie ogromnego stogu siana.
  - To nie tylko ze względu na oryginalny wygląd, ale i ze względu na to, żeby zwierzętom było cieplej - wyjaśnia ks. Popielski, proboszcz najmłodszej w Łomży parafii, który od dawna marzył o stworzeniu żywej szopki. Kiedy ks.
  bp Stanisław Stefanek ogłosił zamiar utworzenia nowej parafii 22 grudnia 2002 r., na Boże Narodzenie tego samego roku żywa szopka stanęła po raz pierwszy. Ks. Andrzej spełnił swoje marzenie, żeby obok żłóbka w stajence były zwierzęta jak przed ponad dwoma tysiącami lat w Betlejem.
  - To dowód, że przedświąteczne życzenia się spełniają - wyjawia duszpasterz. - Nasza żywa szopka powstała w prezencie nie tylko dla parafian, ale i diecezji.
  Początkowo przy Chrystusie czuwały baranki, bażanty i gołąbki. Rok później doszły kózki i kucyk, a na tegoroczne Boże Narodzenie: króliki, kaczki, kury, indyki i pawie. Wszystkie mają swoje boksy, ale przy żłóbku z jarzącymi się postaciami Jezuska, Maryi i Józefa najbliżej hasają króliki.
  - Zastanawialiśmy się, czy nie zaprosić strusi, ale ci goście lubią chwytać długim dziobem błyszczące kolczyki, więc postanowiłem uniknąć konfliktu z paniami - śmieje się proboszcz. - Ale rybki w akwarium będą chyba niegroźne...?
  Ks. Andrzej jest przekonany, że kto kocha zwierzęta, ma więcej serca i miłości także dla człowieka.
  - A gospodarze dzielą się ze zwierzętami opłatkiem lub wkładają go do siana - kończy kapłan.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo