Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Katarzyna Patalan

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Cieszę się, że jeszcze udało mi się zdać egzamin na starych zasadach - z uśmiechem przyznaje Tomasz Sarosiek z Łomży. - W nowej formie egzaminu przerażała mnie wizja parkowania w ruchu. Bałbym się, że uszkodzę czyjeś auto. Nowe egzaminy będą obowiązywały od wtorku, 10 stycznia. - Egzamin będzie trudniejszy - zapowiada Mirosław Oliferuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży.
  We wtorek wejdzie w życie rozporządzenie ministra infrastruktury zmieniające dotychczasowe zasady przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Najwięcej kłopotów sprawia przystosowanie placów manewrowych.
  - Jeszcze nie mam pomysłu, w jaki sposób przemalujemy plac manewrowy - przyznaje Mirosław Oliferuk. - Z doświadczenia swoich kolegów wiem, że trzeba będzie grzać palnikami asfalt, aby usunąć farbę, a później tymi samymi palnikami wysuszyć świeżo pomalowane linie.
  Dyrektor planuje ustawić na całym placu namioty wojskowe, aby ułatwić pracę.
  - To, co latem wyniosłoby mnie tysiąc złotych, dziś aż strach pomyśleć, ale może to być nawet kilkanaście tysięcy - podkreśla Mirosław Oliferuk.
  - Poza tym ekspertyzy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Instytutu Badawczego Dróg i Mostów mówią zdecydowanie o tym, że oznakowania poziomego nie powinno malować się w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza.
  Na kolejną zmianę - zamontowanie kamer w autach ośrodki egzaminacyjne mają czas do 10 kwietnia tego roku.
  - Do tego czasu przesuwa się także termin zmiany w egzaminie na placu manewrowym dla wyższych kategorii - informuje Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD w Łomży. - To kolejny przykład niefrasobliwości, bo te WORD-y, które zdążą pomalować plac wcześniej, będą przeprowadzały egzamin wg nowych zasad, a te które nie - pozostaną na starych. Spowoduje to niespójność, a przecież dążymy do ujednolicenia przepisów.
  Rozporządzenie ministra przysporzyło kłopotów nie tylko WORD-om, ale także ośrodkom szkoleniowym.
  - Do końca wierzyłem, że to rozporządzenie nie wejdzie w życie - mówi zdenerwowany Zenobiusz Ferenc z Ośrodka Szkolenia Kierowców w Łomży. - Nie jesteśmy przygotowani na te zmiany, na dzień dzisiejszy mam około 50 młodych ludzi, którzy ukończyli kurs na starych zasadach, a egzamin muszą zdawać już w nowej formie.
  Większość ośrodków szkoleniowych nie stać na wprowadzenie kosztownych zmian.
  - Są to zbędne wydatki, nic by się nie zmieniło, gdyby zmiany przesunąć o kilka miesięcy - podkreśla Mirosław Oliferuk. - A tak tworzy się potężny galimatias.
  Wraz ze zmianami wzrośnie też opłata za egzamin, ale ta podwyżka nie zrekompensuje WORD-om wyższych kosztów przeprowadzania egzaminu.
  - O 60 proc. wydłuży się czas jazdy po mieście, czyli wzrosną wydatki na paliwo - prognozuje Oliferuk. - Przewiduję także wzrost liczby etatów egzaminatorów. Niewątpliwie pogorszy się wynik finansowy WORD-u.
  W łomżyńskim ośrodku od wtorku do piątku będą przeprowadzane tylko egzaminy teoretyczne, w tym czasie sztab ludzi będzie przystosowywał plac do nowych wymogów. Już zgromadzone są namioty i konieczny sprzęt.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama