Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Zawiało nas

  (ew)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  No i kolejny miesiąc za nami. Grudzień, bo o nim mowa, nie przyniósł podobno wielkich niespodzianek pogodowych. No, może z wyjątkiem opadów śniegu, które paraliżowały ruch na drogach i Podlasia jako najcieplejszego regionu w kraju w okolicach sylwestra.
  - Normalnie, bez rewelacji - podsumowała ostatni miesiąc Bogumiła Dąbrowska-Sakowicz, dyżurny synoptyk z białostockiego Biura Prognoz. - My otrzymujemy dane z Białegostoku i Suwałk i średnie temperatury w tych miastach w grudniu wyniosły odpowiednio -1,7 i -2 st. Celsjusza.
  Średnia temperatura grudniowa z lat 1971-2000 wynosi natomiast -1,6 oraz -2,2 stopnia. Gdzie więc ten polski biegun zimna? - można zapytać.
  Tradycyjnie za taki uznawana jest Suwalszczyzna. Na przykład w grudniu 2002 r. zanotowano tam -22,5 stopnia Celsjusza, ale rekord Polski to nie był. Najniższą temperaturę powietrza mieli mieszkańcy Żywca na Górnym Śląsku od 10 do 12 grudnia 1929 r.: -40,6 st. C! Białystok ze swoim -6,1 stopnia w drugiej połowie grudnia nie ma się czym chwalić. Z kolei najwyższa temperatura grudnia, bo 19,5 stopni Celsjusza, padła 19 grudnia 1989 r. w Tarnowie w woj. małopolskim.
  - Pamiętam jednak z własnego doświadczenia, że zdarzały się u nas całkiem wysokie temperatury w grudniu - mówi Dąbrowska-Sakowicz. - Na przykład w 2000 roku widziałam w grudniu kwitnące późne kwiaty. Pod tym względem ten ostatni miesiąc niespecjalnie się wyróżnił.
  Nadrobił za to opadami. To, co się działo w drugiej połowie grudnia, można określić następująco:
  - Średnie opady w grudniu u nas to 39 mm, ale w zeszłym roku osiągnęły poziom 59 mm - poinformowała pani Bogumiła.
  Za to święta białe były średnio, a 31 grudnia na Podlasiu temperatura nie spadła poniżej -2 stopni. Był to zarazem najcieplejszy region naszego kraju.
  To trochę tych rewelacji jednak było.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama