Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Kierunek - Caritas

  Kierunek - Caritas

  Wojtek Mierzwiński

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. W związku z restrukturyzacją ełckiego Domu Dziecka, coraz głośniej mówi się o zwolnieniach pracowników placówki. Domem Dziecka najprawdopodobniej będzie kierował Caritas Diecezji Ełckiej.
  Radny Marek Bujło obawia się, że jeśli placówką będzie zarządzał inny podmiot niż starostwo, powiat straci budynek w centrum miasta - przy ulicy Wojska Polskiego, gdzie mieści się Dom Dziecka.
  - Boję się również tego, że zatrudnieni tam wychowawcy i pracownicy stracą pracę. Poza tym nie rozumiem, dlaczego dyrektorka Domu Dziecka Dorota Wieczorek od czerwca nie wiedziała, w jakim kierunku pójdzie restrukturyzacja. Miała przez to związane ręce w kwestii pozyskiwania sponsorów. Domem Dziecka powinien nadal kierować powiat - uważa Bujło.
  Od dwóch dni trwają w ełckim starostwie spotkania w sprawie dalszych losów Domu Dziecka. O kierunek rozmów i efekty tych spotkań zapytaliśmy szefową placówki Dorotę Wieczorek.
  - Jestem na urlopie. Nie zostałam zaproszona. Odrobinę mnie to zdziwiło, bo przecież, mimo że mam wolne, mogłam przyjść. Myślałam, że decyzje zapadną, gdy wrócę do pracy - mówi D. Wieczorek.
  Były starosta ełcki Adam Puza już w grudniu 2004 roku powołał zespół, który miał za zadanie zweryfikować projekt programu restrukturyzacji ełckiego Domu Dziecka. W zespole tym znalazł się obecny starosta T. Andrukiewicz.
  Już w styczniu ub.r. zespół rekomendował zarządowi powiatu rozważenie możliwości przekazania prowadzenia Domu Dziecka Caritasowi Diecezji Ełckiej. Tomasz Andrukiewicz, Jan Stradczuk i Artur Urbański podpierali swoją sugestię argumentem, że - ich zdaniem - Caritas jest wyspecjalizowaną instytucją pozarządową w zakresie polityki społecznej i działalności charytatywnej prowadzonej na rzecz dzieci i rodzin. Wskazywali również na dobrą dotychczasową działalność Caritasu. Według nich, fakt ten oraz współdziałanie z samorządem powiatu w Ełku gwarantuje stabilność funkcjonowania placówki oraz właściwe wychowanie dzieci.
  - To są sprawy bardzo delikatne. Niestety, restrukturyzacja może pociągnąć za sobą konieczność redukcji etatów. Wiem, że to będzie bolesny cios dla zatrudnionych tam osób. Jako starosta zobowiązuję się, że we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Ełku zrobimy wszystko, co można, by zapewnić im miejsca pracy w innych jednostkach organizacyjnych - zapewnia Andrukiewicz.
  Nie wiadomo jeszcze, ile osób straci pracę. Od dwóch dni w powiecie trwają dyskusje i liczenie kosztów, jakie poniesie starostwo w związku z restrukturyzacją.
  - Zdaję sobie sprawę, że niektórzy radni aż dostają drgawek, kiedy słyszą o ewentualności przejęcia Domu Dziecka przez Caritas. Nie rozumiem tego, przecież Caritas z powodzeniem prowadzi kilkanaście innych ośrodków, jest sprawdzonym partnerem, ma poważnych sponsorów. Sam budynek zaś należy do powiatu i zapewniam, że Caritas go nie zagarnie - dodaje Andrukiewicz.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama