Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Mirosław R. Derewońko

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Po kilku latach zastoju członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Miast Siostrzanych Muscatine - Łomża planują odnowienie i rozszerzenie współpracy między miastami, które praktycznie tylko pod względem liczby mieszkańców są podobne. I w amerykańskim, i w polskim żyje ponad 60 tys. ludzi.


  - Muscatine leży w stanie Iowa, nazywanym "wielką wsią Ameryki" - opowiadał w restauracji "Pod Łosiem", podczas spotkania noworocznego, prezes Stefan Sutyniec, który zapoczątkował kontakty między miastami na początku lat 90. - To określenie prowincji jest tam bardzo pozytywne. Parterowe domki, duże działki i trawniki, ogromna przychylność sąsiedzka i bezpieczeństwo, żadnych ciężkich drzwi i kilku zasuw.
  W wyniku "roboczej" wizyty już w 1994 r. powstało stowarzyszenie, którego honorowym prezesem, zgodnie ze statutem jest prezydent Łomży i burmistrz Muscatine (dla stowarzyszenia w USA). Prezesami urzędowymi w Łomży byli m.in. red. Joanna Gospodarczyk i prof. Roman Engler. W połowie lat 90. stowarzyszenie miało charakter elitarny, dzięki czemu około 100 osób wyjechało na kilkutygod-niowe wizyty do rodzin z Muscatine. Byli to głównie przedsiębiorcy, bankowcy, lekarze i młodzież, doskonaląca znajomość angielskiego. Tę formułę działania, dotowaną przez ambasadę amerykańską, prezes Sutyniec chce zmodyfikować.
  - Zależy nam na większej promocji Łomży nie tylko w Stanach, ale i w państwach, gdzie i Łomża, i Muscatine mają miasta siostrzane - planuje prezes. - Oni mają w Niemczech, Japonii, Argentynie, Urugwaju, Rosji oraz na Ukrainie, tak jak my na tej ostatniej, a Łomża także na Białorusi, Litwie, we Włoszech i w Niemczech. Otwórzmy się nie tylko na Europę!

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama