Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzanie na osiem pięter

Urszula Bisz
Elektrociepłownia Białystok - to tu powstaje ciepło i energia elektryczna, która potem dociera do naszych mieszkań. Postanowiliśmy ją zwiedzić i dowiedzieć się: skąd się bierze ciepło? To gmaszysko to prawdziwy moloch, jedna wielka maszyneria, wielki ośmiopiętrowy kocioł, który pożera tony węgla. Teoretycznie schemat wytwarzania ciepła jest dość prosty. W rzeczywistości w tym na pozór prostym procesie z wielu urządzeń korzysta kilkusetosobowa rzesza ludzi. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie obok: dwa wielkie kominy, poza nimi na terenie elektrociepłowni znajduje się jeszcze kilkanaście mniejszych. Jednak zamiast dymu i smogu wydobywa się z nich para. Bowiem poza węglem i urządzeniami w procesie wytwarzania ciepła wielkie znaczenie ma również woda.
Elektrociepłownia Białystok - to tu powstaje ciepło i energia elektryczna, która potem dociera do naszych mieszkań. Postanowiliśmy ją zwiedzić i dowiedzieć się: skąd się bierze ciepło? To gmaszysko to prawdziwy moloch, jedna wielka maszyneria, wielki ośmiopiętrowy kocioł, który pożera tony węgla. Teoretycznie schemat wytwarzania ciepła jest dość prosty. W rzeczywistości w tym na pozór prostym procesie z wielu urządzeń korzysta kilkusetosobowa rzesza ludzi. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie obok: dwa wielkie kominy, poza nimi na terenie elektrociepłowni znajduje się jeszcze kilkanaście mniejszych. Jednak zamiast dymu i smogu wydobywa się z nich para. Bowiem poza węglem i urządzeniami w procesie wytwarzania ciepła wielkie znaczenie ma również woda. A. Ludwiczak
Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób powstaje ciepło i jak dociera do naszych mieszkań? By zaspokoić Waszą ciekawość, odwiedziliśmy Elektrociepłownię Białystok i prześledziliśmy cały proces wytwarzania energii cieplnej.

Opisując najprościej - węgiel za pomocą taśmociągu dociera do kotła. Po drodze przepuszczany jest przez wentylator, aby pozbawić go powietrza z otoczenia. Do kotła oprócz węgla dostaje się woda, z której wskutek podgrzania powstaje para wodna. Ta zaś trafia do turbin, z nich do skraplacza pary, a stamtąd już skroplone ciepło rusza w miasto. Część pary trafia jednak do generatorów, które przetwarzają ją w energię elektryczną. Jak dowiedzieliśmy się w elektrociepłowni, jest to najprostszy, schematyczny sposób opisania powstawania ciepła.
Tysiące ton na ogrzanie Białegostoku
Jednak to, co dzieje się w elektrociepłowni trudno opisać w prosty sposób. Zwykły laik nie jest nawet w stanie zapamiętać wszystkich nazw, którymi określane są poszczególne urządzenia.
Zapamiętaliśmy za to kilka innych ciekawych informacji. W trakcie takiej zimy, jaką mamy obecnie, Elektrociepłownia Białystok zużywa dziennie 1800 ton węgla.
- Ilość energii pierwotnej zawartej w zużytym paliwie umożliwia pokrycie w 100 proc. zapotrzebowania przemysłu na parę technologiczną, około 75 proc. zapotrzebowania miasta Białystok na ciepło do ogrzewania pomieszczeń i ciepłą wodę użytkową oraz około 24 proc. zapotrzebowania naszego regionu na energię elektryczną - powiedział Janusz Naliwajek, dyrektor ds. handlu Elektrociepłowni Białystok.
Węgiel, który dociera do elektrociepłowni pociągami, musi być najpierw ogrzany, ponieważ w drodze zamarza i jest zbrylony. Po rozmrożeniu trafia albo na taśmociąg, a następnie do kotła, albo na wielką hałdę na placu. Z hałdy, kiedy istnieje taka potrzeba, spychany jest na kratę znajdującą się obok, a przez nią trafia na jeden z taśmociągów. Elektrociepłownia ma zgromadzone zapasy na dwa tygodnie - nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdą większe mrozy. Tyle tam górek i hałd, że od biedy na zasypanym węglem placu dałoby się grać w minigolfa.
Ogrzana przez węglany pył
Przed dotarciem do kotła węgiel trafia do wielkich urządzeń, które działają na zasadzie maszynek do mięsa. Tam bryły są mielone jak najdrobniej, by łatwiej się paliły. Po zmieleniu, już w postaci pyłu, węgiel wtryskiwany jest do ognia. Tam, podczas spalania, podgrzewa wodę, z której powstaje para. Ta zaś zamieniana jest na energię cieplną i elektryczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna