Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieletni nałogowcy

(luk, gram)
Nawet kilkuletnie dzieci pod wpływem alkoholu trafiają do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W Suwałkach nie lepiej. Noc w izbie wytrzeźwień spędził niespełna 14-letni chłopak, który środki halucynogenne popił piwem. Z badań wynika, że Polacy generalnie piją coraz więcej i coraz częściej się uzależniają.
Nic dziwnego, że pękają w szwach izby wytrzeźwień, oddziały uzależnień i detoksykacji alkoholowej. W białostockiej izbie w ciągu ostatnich czterech lat liczba pensjonariuszy wzrosła o 20 procent. W podlaskich oddziałach uzależnień na przyjęcie trzeba czekać nawet ponad pół roku.
- Na naszym oddziale nigdy nie ma wolnych miejsc - mówi dr Zbigniew Supronowicz, ordynator Oddziału Detoksykacji Alkoholowej w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy. - Dziennie zgłasza się około 10 osób. Część musimy odesłać, innych kładziemy na dostawkach. Niestety, tylko 1/3 pacjentów ma po odtruciu dłuższy okres abstynencji.
- Nie każdy pacjent po detoksykacji nadaje się do dalszej terapii, bo do tego potrzebna jest współpraca terapeuty z pacjentem, a nie wszyscy uzależnieni są w stanie temu podołać - dodaje Mariusz Mikulski, dyrektor szpitala w Cho-roszczy. - Zresztą, w 10 dni, jakie daje nam NFZ na zmo-tywowanie pacjenta do leczenia, nie zawsze jesteśmy w stanie to zrobić.
Próżno uzyskać podobne dane w suwalskim szpitalu psychiatrycznym, gdzie istnieje oddział odwykowy.
- Pytanie zadać na piśmie i skierować do dyrekcji - odpowiedziano nam w bardzo nieprzyjemnym tonie.
Na oddziały detoksykacji i uzależnienia od alkoholu oraz izby wytrzeźwień trafiają coraz młodsi.
- Najmłodsi nasi pensjonariusze mieli po 11-12 lat - mówi Ryszard Jodłowski, dyrektor białostockiej izby wytrzeźwień. - Pijane 14-latki już nikogo nie dziwią.
Izba Przyjęć Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku już od dłuższego czasu wyposażona jest w alkomat. Nic dziwnego, bo trafiają tu coraz częściej nietrzeźwe dzieci. W Klinice Chirurgii Dziecięcej co drugi pacjent urazu doznał pod wpływem alkoholu. Bywa, że pijane nastolatki nie dają się zbadać lekarzom. Niedawno nietrzeźwa szesnastolatka pobiła personel.
W Suwałkach lawinowo rośnie liczba wniosków o leczenie odwykowe, które trafiają do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W 2004 roku wniosków takich było 156. W roku ubiegłym - 312.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna