Urząd dopłaci

  Urząd dopłaci

  (jsz)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Mieszkańcy mogą liczyć na pomoc w usuwaniu azbestu ze swoich domów.
  Większość wydatków pokryje budżet miasta.
  Wiele domów jednorodzinnych w Suwałkach ma dachy pokryte eternitem. Niektóre są już stare i wymagają wymiany. Zawarty w nich azbest jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.
  - Podczas inwentaryzacji nieruchomości w 2005 roku obliczyliśmy, że w mieście jest około 2 tysięcy ton eternitu - informuje Dariusz Przybysz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.
  Jednak większości mieszkańców nie stać na wymianę dachu. Koszty demontażu i wywozu są spore, bo musi się tym zająć profesjonalna firma. Suwalski Urząd Miasta opracował plan pomocy.
  - Zapłacimy za transport i składowanie eternitu. To dwie trzecie kosztów. Do mieszkańców będzie należało tylko wynajęcie firmy, która dach zdemontuje i przygotuje do wywozu - tłumaczy Przybysz. - Ważne, żeby miała potrzebne zezwolenia.
  Suwalczanie, którzy się na to zdecydują, powinni najpierw złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie. Kiedy otrzymają odpowiedź, będą mogli szukać wykonawcy.
  W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na firmę, która będzie odbierać eternit od mieszkańców. W naszym regionie nie ma miejsca, gdzie można przechowywać i utylizować odpady azbestowe. Najbliższe jest w Trzemesznie koło Torunia.
  - Wnioski można składać już w lutym - mówi Dariusz Przybysz. A wiosną powinny ruszyć prace. Naszym zdaniem, to bardzo korzystna oferta.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo