Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Stracony Turek

  (hel)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Turek - dom, w którym miało powstać augustowskie centrum tradycji, wróci do byłego właściciela.
  - Nieruchomość została wywłaszczona z naruszeniem prawa - poinformowała nas Elżbieta Robaszkiewicz, dyrektor Departamentu Orzecznictwa Ministerstwa Transportu i Budownictwa.
  Dom Turka, to piętrowa kamienica w centrum miasta. Przed wojną nieruchomość (murowany budynek i 20-arowa działka) należała do rodziny Retmanów, jednych z najbogatszych Żydów w okolicy. W 1952 roku majątek został wywłaszczony. Później w domu mieściła się m.in. komenda milicji oraz Wojsk Ochrony Pogranicza. Od paru lat obiekt stoi pusty i niszczeje.
  Sześć lat temu wojewoda podlaski przekazał nieruchomość Starostwu Powiatowemu w Augustowie, a rok później zaczął upominać się o nią spadkobierca byłego właściciela.
  Dokumenty potwierdzające własność, jak zapewnia prowadzący sprawę mecenas, niebudzące żadnych wątpliwości, złożył w ministerstwie infrastruktury. Tam przeleżały cztery lata.
  Sprawa ruszyła z miejsca dopiero wtedy, gdy pełnomocnik Retmanów poskarżył się do NSA na opieszałość państwowych urzędników. Sąd przyznał mecenasowi rację, a minister uchylił decyzję wywłaszczeniową.
  W październiku ubiegłego roku postanowienie ministra zaskarżyło starostwo powiatowe, podnosząc, że Turka przejęło ministerstwo bezpieczeństwa publicznego. A każde ministerstwo - w ocenie starostwa - jest instytucją użyteczności publicznej.
  Parę tygodni później, nie czekając na prawomocne rozstrzygnięcie sporu, rada powiatu augustowskiego postanowiła użyczyć obiekt miastu. Oddała go bezpłatnie na 25 lat.
  Samorząd miejski z kolei postanowił urządzić w Domu Turka centrum tradycji, kultury i rozwoju regionalnego.
  Zdaniem wiceburmistrza Jerzego Demiańczuka, to idealne miejsce na tego typu, muzealno-oświatowo-kulturalną placówkę. I to nie tylko z uwagi na położenie w centrum miasta, ale przede wszystkim historię domu.
  Na utworzenie centrum samorząd usiłuje pozyskać pieniądze z funduszy unijnych. Przygotował już stosowny wniosek, w którym - jako wkład własny - wskazał sporny obiekt. Jego wartość oszacował na 600 tys. zł.
  W minionym tygodniu Departament Orzecznictwa Ministerstwa Transportu i Budownictwa uchylił decyzję wywłaszczeniową nieruchomości. A to oznacza, że Dom Turka wróci do dawnego właściciela. Jego mecenas przewiduje, że nieruchomość zostanie wystawiona na sprzedaż.
  - Będziemy zabiegali o kupno tego domu- deklarował wiceburmistrz Demiańczuk. - Nie chcemy, aby trafił w prywatne ręce.
  Póki co, samorząd musi zmienić swoje plany. Nie może tworzyć muzeum w cudzym domu, a tym bardziej ubiegać się o środki na ten cel z funduszy unijnych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama