Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Kiedy puka kominiarz?

  Kiedy puka kominiarz?

  Michał Franczak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Kominiarz Bogumił Czekaj ze Spółdzielni Usług Kominiarskich w Białymstoku przy pracy

  Kominiarz Bogumił Czekaj ze Spółdzielni Usług Kominiarskich w Białymstoku przy pracy ©M. Kość

  Po Nowym Roku w naszych domach często goszczą "kominiarze", którzy oferują kupno nowego kalendarza. Niestety - łapanie się za guzik nie przyniesie szczęścia - nie mają oni nic wspólnego z kominarstwem oprócz stroju. Prawdziwy kominiarz zjawia się w zupełnie innych celach niż sprzedaż kalendarzy.
  Kominiarz Bogumił Czekaj ze Spółdzielni Usług Kominiarskich w Białymstoku przy pracy

  Kominiarz Bogumił Czekaj ze Spółdzielni Usług Kominiarskich w Białymstoku przy pracy ©M. Kość

  Okresowo trzeba przejrzeć wszystkie przewody kominowe i sprawdzić ich stan techniczny - szczelność oraz drożność. Obowiązek wezwania kominiarzy ciąży na właścicielu budynku lub osobie odpowiedzialnej za jego zarządzanie. Przewód dymowy (ten, którym płyną gazy ze spalania węgla, drzewa lub koksu) powinien być czyszczony co najmniej 4 razy w roku, przewód spalinowy (ten, który odprowadza produkty spalania ropy lub gazu) powinien być czyszczony dwa razy na rok. Przewód wentylacyjny sprawdza się raz na rok. Niektórzy kominiarze mogą mieć również uprawnienia do sprawdzania przewodów gazowych.
  Te obowiązki wynikają z dwóch ustaw - prawa budowlanego oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Każdy budynek, przed oddaniem do użytku musi zostać sprawdzony przez mistrza kominiarskiego. Po remoncie kapitalnym, gdy prowadzone były roboty przy przewodach kominowych, również należy wezwać mistrza kominiarskiego.
  W blokach, kominiarze sprawdzają przewody wentylacyjne. Działają one najczęściej na zasadzie grawitacji. W uproszczeniu - ilość powietrza wychodzącego z bloku musi być równa ilości powietrza wchodzącego do niego. Ostatnimi czasy wentylacja w blokach jest zakłócona. Spowodowane jest to masową wymianą okien na szczelniejsze, co zakłóca swobodny przepływ powietrza. Kolejnym problemem jest montaż okapów kuchennych, które wyposażone w wentylatory jeszcze bardziej zakłócają pracę wentylacji w bloku. A pompując rozgrzane powietrze znad kuchenki gazowej, stają się de facto przewodami spalinowymi. Efektem może być brzydki zapach w domu, który płynie...prosto od sąsiada. Często stosowanym rozwiązaniem jest montaż nawietrzników podokiennych, które przywracają swobodny przepływ powietrza w mieszkaniu.
  Wezwanie kominiarza należy do obowiązków spółdzielni mieszkaniowej albo zarządu wspólnoty. Kontrola trwa zazwyczaj krótką chwilę. Tak więc chwyć się za guzik i czekaj na prawdziwego kominiarza - być może niedługo nadejdzie?
  Konsultacja Kazimierz Kosjański, prezes Spółdzielni Usług Kominiarskich przy ul. Ogrodowej w Białymstoku

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama