Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Ojciec co innego, Unia co innego

  Ojciec co innego, Unia co innego

  (jsz)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Rolnicy podchodzą nieufnie do unijnych wytycznych.
  W środę odbyło się w Płocicznie kolejne spotkanie w ramach Krajowego Programu Rolnośrodowiskowego.
  Wcześniej informowaliśmy, że od stycznia będą się odbywały szkolenia rolników z terenu Wigierskiego Parku Narodowego. Ich celem jest przekonanie gospodarzy, że można uprawiać ziemię i jednocześnie dbać o środowisko. Ci, którzy wejdą do programu dostaną dodatkowe dopłaty z funduszy unijnych.
  - Pieniądze można otrzymać na przykład w ramach pakietu ochrony gleb i wód lub tworzenia stref buforowych pomiędzy polami - tłumaczy Joanna Górecka, zootechnik z WPN. - Najwyżej opłacane jest rolnictwo ekologiczne.
  Za uprawy warzywnicze można dostać rocznie nawet 980 złotych dopłaty na hektar.
  Szkolenie w Płocicznie prowadził Ryszard Wiszowaty z Zespołu Doradztwa Rolniczego w Augustowie. Na spotkanie przybyło około 10 osób. Niektórzy rolnicy byli zdziwieni, bo unijne wytyczne dotyczące sposobu prowadzenia gospodarstwa znacznie różniły się od potocznej wiedzy.
  - Mój ojciec zawsze powtarzał: nigdy nie oraj pola, dopóki obornik nie wyschnie. A oni mówią całkiem coś innego. Że właśnie trzeba orać na świeżo - żalił się jeden z uczestników.
  Jednak konkretne przykłady przemówiły do uczestników lepiej, niż suche przepisy. Prowadzący spotkanie opowiedzieli o gospodarstwie, które już przystąpiło do programu.
  - Jest raczej tradycyjne, 10,5-hektarowe. Właściciele hodują tyle zwierząt, żeby wystarczyło na własne potrzeby - relacjonuje Górecka. - Jest położone niedaleko jeziora Hańcza, a więc w niezwykle malowniczym terenie. Za ubiegły rok dostali ponad tysiąc złotych dopłaty, ale za obecny otrzymają już ponad 7 tysięcy. Tylko z tytułu przystąpienia do Programu Rolnośrodowiskowego.
  Wiszowaty zapewnił też, że dotacje z tego programu nie wykluczają innych. Można jednocześnie pobierać na przykład dopłaty bezpośrednie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama