Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Ostatni oddech zielonych płuc

  Ostatni oddech zielonych płuc

  Emilia Matys

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. Rozpoczęła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Złap Oddech Zielonych Płuc Polski. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Perły Europy".
  Organizatorem konkursu jest Spółdzielczy Dom Kultury SM "Świt" w Ełku. Jego głównym celem jest zachęcenie fotografików do zatrzymania w kadrze i pokazania Europie uroku Zielonych Płuc Polski.
  - Wszystkich, którym nie jest obce fotografowanie zachęcam do wędrówek przez miejsca znane z pradawnych legend i podań, słynących z unikatowych budowli i wytworów techniki - mówi Sławomir Łajewski, komisarz konkursu.
  - Na nowe odkrycia czekają rozległe bagna, cuda przyrody, osiągnięcia rąk ludzkich i dziewicza puszcza. Jednym z założeń konkursu jest tropienie intrygujących historii, ciekawostek, miejsc prawie zupełnie nieznanych oraz ukazanie zabytków najbardziej znanych, ale w nieco inny, czasem nawet trochę przekorny sposób.
  Tegoroczna edycja konkursu to siedem kategorii tematycznych. Fotografować można m.in. florę, faunę, krajobrazy, atrakcje geologiczne, zabytki architektury i bu-downictwa, muzea, miejsca bitew, nekropolie, obiekty sakralne, obchody religijne, imprezy kulturalne, folklor oraz atrakcje turystyczne i wypoczynkowe.
  - Fotografując obiekty starajcie się pokazać ich mało znane strony - proponuje uczestnikom konkursu Łajewski. - Całkowicie pomijane bądź też dotychczas trakto-wane po macoszemu "perełki" znaleźć można nawet na najbardziej znanych i uczęszczanych szlakach.
  Na przygotowanie konkursowych prac fotograficy mają jeszcze dużo czasu. Zgłaszać je można na bieżąco do SDK SM "Świt" do 31 października. Jury obradować będzie 6 listopada, a 9 grudnia otwarta zostanie pokonkursowa wystawa.
  - Wystawa nie będzie jedyną okazją do obejrzenia efektów pracy fotografów - zapewnia Łajewski. - Zdjęcia chcemy pokazać także poza granicami naszego kraju, by w ten sposób przybliżyć Europejczykom fenomen regionu Zielonych Płuc Polski.
  Od pierwszej edycji konkurs cieszy wśród ełczan dużym powodzeniem. Do wiernych uczestników należą m.in. Tomasz Siwicki, Andrzej Maculewicz i Grzegorz Pa-chucki, zdobywca największej liczby nagród poprzedniej edycji. O ile zadeklarują chęć uczestnictwa również tym razem, będzie to ich ostatnia przygoda z konkursem Złap Oddech Zielonych Płuc Polski. Od przyszłego roku w jego miejscu pojawią się "4 pory Ełku".
  - Podsumowaniem konkursu Złap Oddech Zielonych Płuc Polski będzie album zawierający ponad 400 zdjęć ze wszystkich jego edycji od roku 1996 - mówi Łajewski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama