Orzeł z żubrem zamiast tura

  Orzeł z żubrem zamiast tura

  (zmo)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Nie ustaje dyskusja historyków nad herbem Knyszyna. Jedni sądzą, że współczesny herb z orłem i turem oddaje historię królewskiego miasta. Inni uważają, że trzeba przywrócić Knyszynowi głowę tura, najstarszy herb miasta.
  W "Nowym Gońcu Knyszyń-skim" znaleźliśmy opinię Antoniego Karwowskiego z Wrocławia, wnuka Henryka Jakackiego, przedwojennego zarządcy majątku Knyszyn. Jego zdaniem, najwłaściwszą pieczęcią miasta jest głowa tura.
  - Współczesny herb to karykatura. Żubr zamiast tura i orzeł z wyskubanym ogonem w kształcie rybiego kręgosłupa świadczy o nikłej znajomości heraldyki - argumentuje Karwowski.
  Knyszyńskim autorytetem w dziedzinie historii jest Henryk Stasiewicz, autor kilku książek o knyszyńskiej tematyce.
  Historyk-amator wyjaśnia, że to król pruski Wilhelm II zniósł herb królewski i nadał miastu pieczęć składającą się z czarnego orła i tura. Ten herb obowiązywał przez lata zaboru pruskiego. Zaborcy rosyjscy zlikwidowali później miejskie pieczęcie. Herb wrócił do Knyszyna dopiero po zrywie niepodległościowym. Wtedy też pojawił się biały orzeł w koronie z wpisanym inicjałem "SA" (czyli Sigismundus Augustus, po łacinie Zygmunt August - przyp. red.). Ten herb przetrwał cały okres międzywojenny, ale później komuniści zabrali orłu koronę i inicjały.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo