Wciąż się uczą

  Wciąż się uczą

  (jsz)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Pracownicy samorządowi mają prawo do zwrotu 50 procent kosztów dokształcania się.
  Wielu z nich tytuł magistra czy licencjat zdobywa w trakcie pracy. A wolnych miejsc dla młodych ludzi z dyplomem jest niewiele.
  W ubiegłym roku Urząd Miejski w Augustowie za dokształcanie się pracowników zapłacił około 17 tys. złotych. Z możliwości podwyższenia swoich kwalifikacji skorzystało 14 osób.
  - Zwracamy połowę opłaty za semestr studiów, ale nie więcej niż 700 złotych - informuje Leszek Cieślik, burmistrz Augustowa. - Są to studia podyplomowe lub uzupełniające. Niektórzy robią licencjat.
  Chętni do dalszej nauki są także w suwalskim Starostwie Powiatowym.
  - W ubiegłym roku urząd dofinansował pięciu pracowników. Zapłacił ponad 8 tysięcy - mówi Anna Nowacka.
  Czy to nie za późno na zdobywanie wyższego wykształcenia, skoro pracy poszukuje tylu młodych ludzi z dyplomem?
  - Cztery lata temu weszła w życie ustawa regulująca te kwestie. Jeśli urzędnik rozpoczął pracę zanim weszła w życie, nie musi mieć wyższego wykształcenia- tłumaczy Cieślik. - Chyba, że jest na stanowisku kierowniczym, bądź poszerzenie wiedzy jest konieczne dla dalszego pełnienia obowiązków.
  Zapewnia też, że kadra urzędnicza i tak się odmładza. Wiele osób odeszło na emeryturę, a na powstałe wakaty zatrudniono młode osoby po studiach.
  Jednak wolnych miejsc nie ma zbyt wiele. Poza tym, jest spora konkurencja. Od kilku do kilkunastu kandydatów na jedną posadę.
  - Ostatnio był wakat na inspektora w dziale ewidencji. Ostatecznie do konkursu stanęło osiem osób, choć podań było więcej - mówi Cieślik.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo