Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Pożegnanie grawitacji

  Pożegnanie grawitacji

  Barbara Klem

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w SP Nr 49 w Białymstoku przez ekipę białostockiej firmy Bartosz

  Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w SP Nr 49 w Białymstoku przez ekipę białostockiej firmy Bartosz ©B. Klem

  Efektywna wentylacja i sprawny system kominowy są dzisiaj jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy projektowaniu budynków mieszkalnych. Kompletne systemy wentylacyjne oraz - odpowiednie do kotłów tradycyjnych i nowoczesnych - systemy kominowe zagwarantują nam ekonomiczne i bezpieczne ciepło w domu oraz zawsze świeże powietrze. W pomieszczeniach zamkniętych istnieje stała potrzeba wymiany zużytego powietrza na świeże. Nadmiar dwutlenku i tlenku węgla, dymu tytoniowego, nieprzyjemnych zapachów, pary wodnej, obecność kurzu itp., wpływają bardzo niekorzystnie nie tylko na nasze dobre samopoczucie, ale również na stan mebli i konstrukcji budynku.
  Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w SP Nr 49 w Białymstoku przez ekipę białostockiej firmy Bartosz

  Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w SP Nr 49 w Białymstoku przez ekipę białostockiej firmy Bartosz ©B. Klem

  System wentylacji mechanicznej jest to odpowiednio zaprojektowany zespół elementów i urządzeń (kanały, kształtki, redukcje, kratki, wentylatory, itp.), zapewniający wymaganą intensywność wymiany powietrza wewnętrznego na powietrze czerpane z zewnątrz. Wymiana ta jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora.
  Nowoczesnym rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, w której zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza jest możliwe dzięki wentylatorowi. Jednocze śnie wentylacja posiada tzw. rekuperator, który odzyskuje ciepło z powietrza wyrzucanego na zewnątrz budynku.

  Dobór wentylacji

  Najważniejszym kryterium przy montażu wentylacji jest dobranie odpowiedniej wydajności wentylatora do wymogów krotności wymian powietrza dla danego pomieszczenia. Istotne jest też dobranie wentylatora wytwarzającego odpowiednie ciśnienie, zdolne pokonać opory przepływu przez kanały wentylacyjne. Wentylator powinien być usytuowany w pomieszczeniu, z którego będzie zapewniał właściwy obieg powietrza. System kanałów wentylacyjnych powinien charakteryzować się jak najmniejszymi oporami przepływu powietrza (gładkie ścianki wewnętrzne i odpowiedni profil).

  Skład systemu

  System mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła składa się z:
  * serca instalacji, którym jest rekuperator. Stanowią go dwa wentylatory, wymiennik ciepła, filtry i automatyka;
  * oprzewodowania, czyli systemu rur, kształtek i tłumików, nawiewników i wywiewników;
  * wykonawstwa.
  Wysokowydajny wymiennik ciepła zapewnia wymianę ciepła pomiędzy powietrzem zużytym pobieranym z pomieszczeń, a powietrzem pobieranym z podwórka i dostarczanym do pomieszczeń mieszkalnych. Wymiana może być realizowana poprzez różnego rodzaju wymienniki, w których zasada działania jest bardzo podobna. Oba strumienie powietrza nie mieszają się, a jedynie obok siebie przepływają co pozwala na odzysk ciepła.
  Urządzenia charakteryzują się niskim zużyciem energii i bardzo cicha pracą. Filtry powietrza w kanałach ssących i nadmuchowych umożliwiają dokładne jego oczyszczenie. Dają nam gwarancję czystego, świeżego powietrza a w lecie bez komarów. Pobieranie powietrza z łazienek i kuchni zapewnia wyprowadzenie na zewnątrz wilgoci.

  Koszty instalacji

  Koszt inwestycji dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150 mkw to wydatek rzędu 8-15 tys. zł. Co za to mamy? Rekuperator w zależności od jego możliwości i producenta kosztuje od 2 do 8 tys. zł. System rozprowadzenia powietrza to wydatek ok. 5. tys. zł. Do tego doliczyć trzeba robociznę.
  Oprócz ceny zakupu, urządzenie trzeba przecież eksploatować. Miesięczna praca systemu to maksymalny koszt 100 zł, przy minimalnym - 50 zł. Odzysk ciepła zmniejsza nam koszty ogrzewania. W przeciętnym domu 30 proc. ciepła tracimy na ogrzewanie powietrza zimnego wpuszczanego przez okna w celach wietrzenia mieszkania. Zakładając, że - nie posiadając wentylacji mechanicznej - nie będziemy też mieszkać w termosie i będziemy się wietrzyć. W ten sposób w skali miesiąca zaoszczędzimy od 50-100 zł na cieple, którego nie tracimy do ogrzewania tego zimnego zza okien. Pieniądze z urządzenia nie wypadają ale mamy za nie komfort i oszczędności na rachunkach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama