Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Powietrze pod kontrolą

  Powietrze pod kontrolą

  BK

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Zapewnia w sposób ciągły zdrową jakość powietrza. Ogranicza wydatki na ogrzewanie gwarantując jednocześnie komfort cieplny. Chroni mieszkanie przed pleśnią. Mowa o nawiewnikach higrosterowanych, które automatycznie wentylują wnętrza.
  Wentylacja naturalna tzw. grawitacyjna polega na wymianie powietrza we wnętrzach w oparciu o wiatr i różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz mieszkania. Podciśnienie panujące w przewodach wentylacyjnych powoduje ruch powietrza z mieszkania na zewnątrz poprzez kratki wentylacyjne. Jednak, aby zanieczyszczone powietrze mogło z pomieszczenia się wydostać, musi zostać zastąpione napływem powietrza świeżego.
  Konstrukcja nowych budynków oraz remonty starych mają na uwadze oszczędność energii na ich ogrzewanie.
  Dobrze izolujemy ściany zewnętrzne a w mieszkaniach montujemy całkowicie szczelne okna. W ten sposób świeże powietrze traci drogę napływu do mieszkań. Oczywiście poza latem, kiedy na ogół zawsze otwieramy okna. Co trzeba zrobić, aby poprawić tę sytuację?
  - Polecamy montaż specjalnych nawiewników, które stale i w sposób regulowany będą doprowadzały powietrze do mieszkań - wyjaśnia Karol Goszkowski z białostockiej firmy Alfawent, która od 1989 roku zajmuje się montażem wentylacji. - Jest to bardzo opłacalna inwestycja w odniesieniu do wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która zwraca się dopiero po blisko 7 latach użytkowania. Jeden nawiewnik kosztuje ok. 180 zł.
  Zasada działania nawiewników opiera się na higrosterowaniu. Jest to prościej mówiąc, uzależnienie strumienia przepływającego powietrza od zawartości pary wodnej wewnątrz pomieszczeń. Działanie nawiewników jest następujące: w nawiewniku znajduje się czujnik - taśma poliamidowa. Taśma pod wpływem zmian zawartości pary wodnej w powietrzu zmienia swą długość, co powoduje większe bądź mniejsze otwarcie przepustnicy a tym samym doprowadzenie większego bądź mniejszego strumienia powietrza do pomieszczenia. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest mniejsza lub równa 30 proc. nawiewnik jest przymknięty i minimalny strumień powietrza doprowadzany jest do pomieszczenia. Wraz ze wzrostem wilgotności nawiewnik otwiera się i przy wartości 70 proc. lub więcej uzyskuje wydajność maksymalną.
  Montaż nawiewników okiennych wymaga ingerencji w strukturę okna. Powoduje to obniżenie izolacyjności akustycznej, w stopniu zależnym od wartości wyjściowej oraz od powierzchni okna. Do konstrukcji nawiewników użyta jest pianka dźwiękochłonna, dzięki której możliwa jest redukcja przenikającego z zewnątrz hałasu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama