Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Przedsiębiorcy mogą dużo zapłacić nawet za niewielkie błędy...

  Przedsiębiorcy mogą dużo zapłacić nawet za niewielkie błędy w fakturach

  Urszula Bisz

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Nawet za niewielkie uchybienia popełnione podczas wypełniania faktur, fiskus może nas ukarać wysoką karą pieniężną. Jeśli uzna, że jesteśmy wini, dostaniemy mandat lub nasza sprawa trafi do sądu. Maksymalna kara to nawet ponad 2 mln zł.

  Już od sześciu lat obowiązują przepisy, zgodnie z którymi przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia porządnej i rzetelnej dokumentacji. Dopiero jednak pod koniec ubiegłego roku ustawa, która to reguluje, została znowelizowana. Przez to przedsiębiorcy muszą o wiele bardziej uważać przy wypełnianiu faktur. Jeżeli bowiem urząd skarbowy uzna, że dokument świadomie został wypełniony błędnie - może za to ukarać wysokim mandatem, bądź też skierować sprawę do sądu.
  Czego unikać
  Wadliwie wypełniona faktura, to (zgodnie z przepisami skarbowymi) taka, w której brakuje imienia lub nazwiska, ewentualnie nazwy firmy, dla której jest ona wystawiana.
  Fiskusowi może się również nie spodobać taka, w której jest błędnie podany numer identyfikacji podatkowej. Prawidłowo wypełniona faktura to taka, w której podane są dokładne nazwy sprzedawanych produktów oraz ich liczba. Jeśli chce się uniknąć kary, lepiej zwrócić też uwagę na dokładne wypełnienie rubryk z adresem oraz datą. Należy pamiętać także o numerze kolejnej faktury oznaczonej jako "Faktura VAT" oraz o właściwej stawce VAT.
  Czym to grozi
  Jeśli jednak urząd skarbowy uzna, że popełniliśmy któryś z wymienionych "grzechów", możemy za to słono zapłacić. Kara może wynieść od 299,70 zł do 2 mln 157 tys. 840 zł. Jak wysoką karę otrzymamy, zależy od tego jak bardzo wadliwa będzie faktura oraz od tego, czy w trakcie postępowania wyjaśniającego fiskus uzna, że osiągnęliśmy korzyść w wyniku nieprawidłowo wypełnionej faktury. Mniej będzie kosztowało wykroczenie skarbowe w "przypadku mniejszej wagi", jeśli fiskus uzna, że stopień społecznej szkodliwości czynu jest znikomy. Wadliwą fakturę można skorygować, składając jej korektę wraz z czynnym żalem i podaniem przyczyny wadliwości w treści faktury. Żal będzie jednak daremny, jeśli wadliwe faktury zostaną ujawnione w wyniku prowadzonych czynności kontrolnych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama