Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Własna firma daje największe szanse pracy na rynku unijnym

  Własna firma daje największe szanse pracy na rynku unijnym

  (ew)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Żeby prowadzić budowę w Niemczech, polska firma musi postarać się o pozwolenie na pracę dla swoich pracowników. Kiedy jednak murarz czy tynkarz zechce założyć w tym kraju działalność gospodarczą i sam pracować w branży budowlanej, to pozwolenia mieć nie musi.

  Takie m.in. informacje otrzymali uczestnicy konferencji, którą zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Spotkanie przebiegało pod hasłem "Poszukiwanie zatrudnienia na otwartych rynkach pracy w wymiarze krajowym i europejskim".
  Najwięcej możliwości
  - Samozatrudnienie to jedynie wąski wycinek tego, co jest dostępne dla polskich pracowników i biznesmenów w Unii - tłumaczył Adam Kamiński z Euro Info Centre, działającego przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku. - Ale obecnie daje największe możliwości pracy w UE.
  Niemcy i Austria bowiem wprowadziły okresy przejściowe na zatrudnienie w niektórych branżach (np. usług budowlanych, działalności dekoratorów wnętrz, ogrodnictwa, ochrony). Żeby je wykonywać, trzeba mieć pozwolenie na pracę, również wtedy, kiedy pracownicy są delegowani za granicę przez szefa z Polski. Nie dotyczy to jednak osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
  - Osoba, która chce działać na rynku unijnym, powinna postarać się o uznanie kwalifikacji oraz ubezpieczenie zdrowotne w najbliższej siedzibie ZUS-u - wyjaśniał Kamiński. - Trzeba też sprawdzić, czy nie potrzebujemy np. zgody cechu danego kraju.
  Jeśli nasz pobyt za granicą nie przekracza 3 miesięcy, to wystarczy nam dowód osobisty lub paszport, by bez przeszkód pracować. Państwo goszczące może jednak wymagać zgłoszenia przyjazdu, a w przypadku dłuższej "wizyty" trzeba już wystąpić o zezwolenie na pobyt.
  Firma niezastąpiona
  - Inną kwestią jest wymóg, że taka osoba wcześniej musi prowadzić działalność we własnym państwie - dodał Kamiński. - Firmy, zwłaszcza działające w branżach sezonowych, nie zawsze mogą sobie na to pozwolić. Wyjściem z sytuacji jest np. wniosek do centrali ZUS-u z potwierdzeniem, że w danym kraju nikt nie jest w stanie takiej usługi wykonać.
  Według prawa unijnego, żadne państwo członkowskie nie może odmówić np. Polakowi uznania jego kwalifikacji i osiągnięć zawodowych, jeśli przedstawi on odpowiednie dokumenty, ani dyskryminować go na rynku pracy ze względu na pochodzenie. W praktyce bywa jednak różnie.
  Jeśli uznamy, że dane państwo bezprawnie nie zezwoliło nam na podjęcie pracy czy działalności gospodarczej, to należy skontaktować się z Centrum Koordynacyjnym SOLVIT w Polsce, stworzonym do rozwiązywania takich problemów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama