Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Mirosław R. Derewońko

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  BONA jest wyjątkowa: zatrudnia 70 pracowników, w tym 80 procent niepełnosprawnych. Prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej dla 35 osób skrzywdzonych przez los. I kultywuje dorobek jednego poety: nieżyjącego Jana Kulki.
  - Znaliśmy się bardzo dobrze - wspomina prezes BONY Leszek Krzyżkowiak. - Pan Jan Kulka był zatrudniony w naszej firmie, przygotowywał m.in. wieczory poetyckie. Dyskutowaliśmy na przeróżne tematy i wspomagaliśmy go w ostatnich dniach. Osobiście byłem przy łożu śmierci poety.
  Właśnie zakończył się IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Kulki, zainicjowany przez Romana Borawskiego, malarza i dyrektora Miejskiego Domu Kultury -Domu Środowisk Twórczych w Łomży. W pierwszej edycji wzięło udział 50 twórców z całej Polski; w tegorocznej - ponad 100!
  - Gdyby nie mecenat BONY, ten konkurs nie rozwijałby się tak dynamicznie - ocenia dyr. Borawski. - Gdyby nie wrażliwość zarządu firmy, zniknęłoby jedyne wydarzenie literackie w naszym regionie o randze i zasięgu krajowym.
  Prezes dodaje, że z wdzięczności i z potrzeby serca kontynuują dzieło Jana Kulki. Wykraczało ono poza granice Łomży, do której poeta (1937-2000) przeniósł się z Kłodzka w 1977 r. Głośno było o spotkaniu z Czesławem Miłoszem w 1981 r. i o sesji nt. twórczości noblisty "Być poetą". W 1998 r. przygotował międzynarodową konferencję polskich i litewskich pisarzy "Mickiewicz dzisiaj. Łomża-Wilno". Rok później odbyła się sesja literacka "Odczuwanie duszy świata" o poezji Karola Wojtyły.
  BONA sponsoruje także wydanie tomików poezji lokalnych autorów, wystawy malarskie, koncerty Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, wyjazdy uczniów na olimpiady przedmiotowe i... klub karate. W 2005 r. wydała na to 50 tys. zł.
  Leszek Krzyżkowiak założył BONĘ 1 listopada 1990 roku.
  - To dla nas szczęśliwa data - uśmiecha się. - I dla pana Jana...

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama