Grypa przyszła ze Wschodu

  Grypa przyszła ze Wschodu

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  175 osób zachorowało przez tydzień w powiecie sejneńskim na grypę.
  W całym województwie podlaskim lekarze stwierdzili w tym czasie 229 zachorowań. W czwartek z powodu niskiej frekwencji, w trzech szkołach na Sejneńszczyźnie odwołano zajęcia. Na lekcjach nie pojawiła się ponad połowa uczniów.
  - Wygląda na to, że grypa nadciąga do nas ze Wschodu - mówi Artur Wnuk, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.
  Kilka dni temu epidemię grypy ogłoszono na Białorusi.
  Tam, według agencji Interfax-Zapad, w ciągu tygodnia stwierdzono 4,7 tys. zachorowań. To spowodowało, że ministerstwo zdrowia Białorusi ogłosiło na terenie grodzieńskim epidemię. Podlaskie służby sanitarne, które są w stałym kontakcie z białoruskimi, zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą.
  Tymczasem wzrost zachorowań na grypę ogłoszono też na Litwie.
  - Stamtąd najprawdopodobniej przyszły już do nas wirusy - ocenia Artur Wnuk. - Widać to po statystykach z ubiegłego tygodnia, gdy na 229 przypadków zachorowań na grypę w całym województwie, aż 175 pochodziło z Sejneńszczyzny.
  W województwie podlaskim od początku roku do połowy lutego zachorowało na grypę 168 osób. Wzrost zachorowań w tygodniu od 15 do 22 lutego jest więc bardzo widoczny.
  - Ale musimy pamiętać, że jesteśmy w przededniu corocznej zwyżki zachorowań, jaka przypada na przełom lutego i marca - mówi Artur Wnuk. - Dlatego ten, kto się jeszcze nie zaszczepił, niech to zrobi, a kto choruje, niech lepiej nie chodzi po mieście, tylko przeleży chorobę w domu.
  Grypa to ostra infekcja wirusowa szerząca się drogą kropelkową. Jej głównymi objawami są: wysoka gorączka, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólnie złe samopoczucie. Sama choroba nie jest tak groźna, jak jej powikłania: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc.
  U dzieci grypa często ma objawy żołądkowo-jelitowe: do gorączki dochodzi biegunka i wymioty.
  Co roku mamy do czynienia z nową odmianą wirusa grypy. W tym roku pierwszego wirusa w Polsce wyodrębnili epidemiolodzy z Olsztyna.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo