Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Grypa przyszła ze Wschodu

  Grypa przyszła ze Wschodu

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  175 osób zachorowało przez tydzień w powiecie sejneńskim na grypę.
  W całym województwie podlaskim lekarze stwierdzili w tym czasie 229 zachorowań. W czwartek z powodu niskiej frekwencji, w trzech szkołach na Sejneńszczyźnie odwołano zajęcia. Na lekcjach nie pojawiła się ponad połowa uczniów.
  - Wygląda na to, że grypa nadciąga do nas ze Wschodu - mówi Artur Wnuk, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.
  Kilka dni temu epidemię grypy ogłoszono na Białorusi.
  Tam, według agencji Interfax-Zapad, w ciągu tygodnia stwierdzono 4,7 tys. zachorowań. To spowodowało, że ministerstwo zdrowia Białorusi ogłosiło na terenie grodzieńskim epidemię. Podlaskie służby sanitarne, które są w stałym kontakcie z białoruskimi, zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą.
  Tymczasem wzrost zachorowań na grypę ogłoszono też na Litwie.
  - Stamtąd najprawdopodobniej przyszły już do nas wirusy - ocenia Artur Wnuk. - Widać to po statystykach z ubiegłego tygodnia, gdy na 229 przypadków zachorowań na grypę w całym województwie, aż 175 pochodziło z Sejneńszczyzny.
  W województwie podlaskim od początku roku do połowy lutego zachorowało na grypę 168 osób. Wzrost zachorowań w tygodniu od 15 do 22 lutego jest więc bardzo widoczny.
  - Ale musimy pamiętać, że jesteśmy w przededniu corocznej zwyżki zachorowań, jaka przypada na przełom lutego i marca - mówi Artur Wnuk. - Dlatego ten, kto się jeszcze nie zaszczepił, niech to zrobi, a kto choruje, niech lepiej nie chodzi po mieście, tylko przeleży chorobę w domu.
  Grypa to ostra infekcja wirusowa szerząca się drogą kropelkową. Jej głównymi objawami są: wysoka gorączka, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólnie złe samopoczucie. Sama choroba nie jest tak groźna, jak jej powikłania: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc.
  U dzieci grypa często ma objawy żołądkowo-jelitowe: do gorączki dochodzi biegunka i wymioty.
  Co roku mamy do czynienia z nową odmianą wirusa grypy. W tym roku pierwszego wirusa w Polsce wyodrębnili epidemiolodzy z Olsztyna.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama