Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Immunitetu nie ma, cela czeka

  Immunitetu nie ma, cela czeka

  (yes)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Sąd Najwyższy w Warszawie w czwartek utrzymał w mocy decyzję o uchyleniu immunitetu sędziowskiego Grażynie Z.
  Bezpośrednio po wyjściu z budynku była wiceprezes suwalskiego SO i przewodnicząca wydziału karnego została zatrzymana przez policję. Przewieziono ją do Aresztu Śledczego w Białymstoku.
  - W mocy zostało utrzymane postanowienie Sądu Dyscyplinarnego w Gdańsku. Uznał on, że udział Grażyny Z. w tzw. suwalskiej aferze korupcyjnej jest bardzo prawdopodobny. Obwiniona odwołała się, ale zgromadzony materiał przemawiał na jej niekorzyść - informuje Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.
  Posiedzenie w sprawie Grażyny Z.
  rozpoczęło się w czwartek o godz. 13.00. Zainteresowana stawiła się w Warszawie osobiście, chociaż nie miała takiego obowiązku. Przed godz. 16.00 wyszła z gmachu sądu. Tu już czekali na nią policjanci.
  - Została zatrzymana na nasze polecenie - mówi Janusz Kordulski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku. - Teraz będą postawione zarzuty z tzw. artykułów korupcyjnych. Po wyjaśnieniach podejrzanej okaże się, czy wystąpimy do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Nie wykluczam, że wystarczy inny środek zapobiegawczy.
  Swój początek, jak informowaliśmy, suwalska afera korupcyjna miała w jesieni ubiegłego roku. Wówczas białostocka Prokuratura Apelacyjna zainteresowała się wyrokami orzekanymi przez Grażynę Z. i jej podwładną - Lucynę Ł.
  Z zebranych w śledztwie materiałów wynikało, że obie w zamian za łapówki wydawały korzystniejsze wyroki i uchylały areszt tymczasowy wobec podejrzanych. Lucyna Ł. popełniła samobójstwo. Grażyna Z. straciła funkcję przewodniczącej wydziału karnego i wiceprezesa sądu okręgowego. Od orzeczenia o uchyleniu immunitetu, które wydał Sąd Apelacyjny w Gdańsku, odwołała się do Sądu Najwyższego.
  W związku z aferą korupcyjną aresztowani byli znani suwalscy adwokaci - Jerzy Sz. i Władysław H. Pierwszy z nich podejrzany jest o powoływanie się na wpływy w sądzie, drugi - o przyjęcie 10 tys. dolarów łapówki.
  Konkretne zarzuty Grażynie Z. białostocka Prokuratura Apelacyjna powinna przedstawić w piątek. W najbliższych dniach okaże się, czy sędzia trafi do aresztu.
  Jeśli nawet tak się stanie, to nadal będzie pobierać 70 proc. dotychczasowego uposażenia (ok. 3 tys. zł netto). Formalnie jest tylko zawieszona w pełnieniu czynności. Posadę stracić może dopiero po wyroku skazującym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama