Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Zza kierownicy

  Janusz Grysin

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Aby do wiosny!
  Druga połowa lutego uświadomiła nam, kierowcom, że mamy prawdziwą zimę, że powinniśmy liczyć się z różnego rodzaju niespodziankami pogodowymi i drogowymi. Skończył się tegoroczny złoty czas, kiedy jezdnia - w najgorszym razie ! - mogła być sucha. Teraz niespodziewanie możemy wjechać na odcinki pokryte lodem, trafić na mgłę gęstą jak mleko, a na domiar złego, na policyjny patrol.
  Od lat twierdzę, że zima jest wyjątkowo paskudną porą roku, z której mogą jedynie cieszyć się dzieci i narciarze.
  Nam, kierowcom, w trakcie prowadzenia samochodów pozostaje wzmożona uwaga dotycząca nie tylko tego jak prowadzimy, także jak to robią inni. Posiadacze czterech kółek, którzy mają sobą kilka zimowych sezonów za kierownicą, na pewno potwierdzą, że nie raz znaleźli się w sytuacjach krytycznych spowodowanych przez innych szoferów. Wystarczy moment nieuwagi, żeby auto, np. na oblodzonym odcinku, zaczęło wyprawiać cyrkowe sztuczki z efektem łatwym do przewidzenia.
  Pogoda w lutym stała się nie przewidywalna, rzekłbym nawet - zdradziecka. Minusowe temperatury nocą, a plusowe w dzień, sprawiają, że na wszelkiego rodzaju mostach, wiaduktach, odcinkach leśnych, nawierzchnię pokrywa bardzo cienka warstewka rozjeżdżonego śniegu lub lodu. Wjeżdżamy na taki odcinek nie spodziewając się, że przyczepność - nawet opon zimowych! - spada wręcz do zera. Pamiętajmy zatem, żadnego hamowania, ani też szybkiego odejmowania gazu. Takie działanie prowadzi prosto do utraty sterowności samochodu, a nie wszyscy kierowcy potrafią sobie w takiej sytuacji poradzić.
  Ubiegłotygodniowe opady śniegu spowodowały, że drogi mają zmniejszoną przyczepność. Teraz dokładnie wiemy, że ślisko jest wszędzie i dostosujemy prędkość jazdy do panujących warunków, zwiększymy odstępy między samochodami itd.
  To może wydać się dość dziwne, ale zimą jest mniej wypadków. I wcale to nie wynika z faktu, że spora część użytkowników odstawia swoje pojazdy czekając na wiosna. Po prostu, jeździmy wolniej, bardziej ostrożnie. I oto chodzi!
  Szerokiej drogi!

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama