Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Ja buduję, bank płaci

  Ja buduję, bank płaci

  Barbara Klem

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Zanim nasz plac budowy będzie "żył", musimy mieć pieniądze na rozpoczęcie inwestycji

  Zanim nasz plac budowy będzie "żył", musimy mieć pieniądze na rozpoczęcie inwestycji ©Archiwum

  W gąszczu ofert trudno się zorientować, jaką zasadą należy się kierować poszukując dostosowanej do naszych potrzeb oferty kredytowej. I tak jak zawsze, okazuje się, że nie ma jednej uniwersalnej zasady. Jednak jest kilka wytycznych, które okazują się niezwykle przydatne przy wyborze kredytu hipotecznego.
  Zanim nasz plac budowy będzie "żył", musimy mieć pieniądze na rozpoczęcie inwestycji

  Zanim nasz plac budowy będzie "żył", musimy mieć pieniądze na rozpoczęcie inwestycji ©Archiwum

  - Należy pamiętać, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie podejmowane na długie lata, dlatego szczególnie uważnie należy się przyjrzeć wszystkim jego uwarunkowaniom - przestrzega Robert Pepłoński z Domu Kredytowego NOTUS, firmy nieodpłatnie doradzającej klientom w wyborze kredytu hipotecznego.
  Poniżej przedstawiamy na co nalezy zwrócić uwagę i o co pytać, zaciągając kredyty.

  Spłacę szybciej

  Po pierwsze należy pytać o zasady wcześniejszej spłaty kredytu oraz nadpłaty miesięcznej raty.
  Banki najczęściej pobierają prowizję w takim przypadku, określając jej minimalna kwotę. Może się jednak zdarzyć, że bank zażyczy sobie 100 zł za sporządzenie aneksu do umowy, regulującego tę kwestię. Może się również zdarzyć, że bank zezwoli na dokonanie spłaty w ściśle określonym terminie, wyznaczając również minimalną kwotę spłaty.

  Dokładne procenty

  Trzeba żądać dokładnych informacji o oprocentowaniu kredytu. Jeśli zdecydujemy się na oprocentowanie zmienne, sprawdźmy jak ono się zmienia. Trzeba także zapytać, czy zostanie ono obniżone wraz ze spadkiem stóp procentowych.
  Przyjrzyjmy się uważnie promocjom, które oferują obniżone oprocentowanie w pierwszych latach spłaty kredytu. Kredyt zaciągamy na kilkadziesiąt lat, zatem roczna obniżka oprocentowania nie zmieni znacząco całościowych kosztów.

  Jakie raty

  Musimy zdecydować jak będziemy spłacać raty: w systemie rat równych, czy malejących. Mniej odsetek płacimy w przypadku rat malejących, jednak początkowe raty są wyższe, niż w przypadku rat równych. Roczna stopa oprocentowania w przypadku kredytów długoterminowych jest taka sama dla obu systemów spłaty.

  Jaka waluta

  Decydując się na kredyt w walucie obcej pamiętajmy, że wartość kredytu dostaniemy w złotówkach. Będzie on przeliczony według kursu kupna danej waluty. Natomiast wysokość comiesięcznej raty będzie wyliczona według kursu sprzedaży. Im większa różnica między kursami, tym więcej płacimy. Dlatego należy liczyć się z tym, że kredyt zaciągnięty w walucie obcej jest droższy od standardowej oferty. Różnicę pomiędzy kursami można potraktować w uproszczeniu jako jednorazową opłatę. W zależności od banku wynosi ona od 3 do ok. 6% wartości kredytu.
  Ustalmy, ile wynosi prowizja za przewalutowanie kredytu. To zazwyczaj kosztowna operacja, dlatego nie można jej dokonywać pochopnie. W żadnym wypadku nie należy zmieniać waluty kredytu tuż po wzroście jej kursu. Może się on okazać na tyle wysoki, że strata, jaką poniesiemy wykonując tę operację, będzie znacznie wyższa, niż gdybyśmy spokojnie zaczekali na spadek kursu.

  Umowa a regulamin

  Specjaliści radzą, aby unikać banków, które większość zapisów ważnych dla kredytu zapisują w regulaminie bankowym, zamiast w umowie kredytowej. Bank może zmienić regulamin bez naszej wiedzy i zgody, umowy natomiast nie.

  Ile nie płacić

  Warto wiedzieć, iż można z bankiem ustalić zasady czasowego zawieszenia spłaty kredytu. Trzeba zapytać - ile razy w ciągu całego okresu spłaty możemy to zrobić, na jak długo możemy zawiesić spłatę, czy bank oferuje również ubezpieczenie od bezrobocia.

  Sprawy końcowe

  Może mniej ważne, ale warto o nie zapytać: jak długo trzeba czekać na wpis do hipoteki? W tym czasie bowiem musimy ubezpieczyć kredyt. Upewnijmy się, że można to zrobić na krótszy okres np. trzy miesiące, zamiast na rok z góry. Upewnijmy się, czy musimy zapłacić za wycenę nieruchomości. Jeśli tak, sprawdźmy, czy płacimy określoną z góry kwotę, czy stawkę procentową od wartości mieszkania. W drugim przypadku sprawdźmy, w jaki sposób bank szacuje rynkową wartość mieszkania.
  Trzeba jeszcze ustalić, czy bank określił w umowie zasady zaciągania kolejnego kredytu w innym banku. Może się okazać, że dodatkowe zadłużenie będzie wymagało zgody banku, w którym już mamy kredyt.

  Do doradcy

  Zawsze można iść po radę do doradcy finansowego. Dobry pośrednik powinien przedstawić kilkanaście ofert dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Zyskamy na czasie, bo nie będziemy chodzić do każdego banku oddzielnie. Pośrednicy mają również możliwość negocjowania z bankiem w naszym imieniu indywidualnych warunków przyznania kredytu. Za pośrednictwo nie powinniśmy zapłacić ani grosza!

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama