Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Zmiany w kodeksie pracy mogą zaszkodzić kobietom

  Zmiany w kodeksie pracy mogą zaszkodzić kobietom

  (ew)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Czy roczny zakaz zwalniania kobiet, które wróciły do pracy po urodzeniu dziecka, pomoże im na rynku pracy? Specjaliści i pracodawcy uważają, że nie. Tymczasem takie właśnie propozycje zmian w kodeksie pracy złożone zostały w Sejmie. Objęłyby one matki dzieci do lat trzech.

  Ochronić na dłużej
  Obecnie, według kodeksu, kobieta w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego jest chroniona przed zwolnieniem. Pomysłodawcy projektu chcą zapobiec sytuacjom, kiedy otrzymuje ona wymówienie zaraz po powrocie do pracy.
  Oprócz tego, że młodej mamy nie będzie można zwolnić z pracy przez rok od jej powrotu, propozycje przewidują też inne ograniczenia dla pracodawców. Nawet, jeśli stanowisko kobiety zostanie zlikwidowane podczas jej nieobecności, szef będzie musiał przenieść ją na inne. A jeśli i to nie będzie wykonalne, być może będzie trzeba wypłacić jej odszkodowanie.
  Zaszkodzą, nie pomogą
  - Te zmiany nie pomogą kobietom na rynku pracy - uważa Cecylia Sadowska-Snarska w Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. - To wręcz kolejny krok, żeby pogłębić ich dyskryminację.
  Paniom będzie bowiem jeszcze trudniej dostać zatrudnienie niż dotychczas.
  - Jeśli szef będzie miał wybór, to wybierze mężczyznę, bo nie będzie musiał mu gwarantować miejsca w swojej firmie - dodaje Sadowska-Snarska. - To jest karanie szefów, podczas gdy właściwszą drogą jest współpraca.
  Znacznie bardziej pomocne byłoby według Sadowskiej-Snarskiej podniesienie atrakcyjności kobiet jako pracowników, by zatrudniano je chętnie bez względu na to, czy mają dzieci, czy nie.
  - Umożliwienie podnoszenia kwalifikacji np. na urlopie macierzyńskim to dobry kierunek - dodaje.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama