Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Podkute kalosze

  Podkute kalosze

  (ew)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Co do lutego i spraw pogodowych, to istnieje przysłowie, wskazujące na związek tego miesiąca z lodem i podkutymi butami. Słowem, mrozy i ciężkie chwile dla zmotoryzowanych.
  Tak też i nam się w tym roku wydawało. W naszej pamięci ciągle żywe były jeszcze obrazy zamarzających akumulatorów i mrozów stulecia. Tymczasem nic z tego.
  - W tym roku był to miesiąc, jak mam napisane, "raczej chłodny" - sprowadził nas na ziemię Tomasz Siemieniuk, synoptyk z białostockiego biura prognoz. - Może to śmiesznie brzmi, bo mogło się wydawać, że było bardzo zimno, ale średnia temperatura mówi sama za siebie.
  A ta średnia temperatura to minus 5,8 stopnia, podczas gdy zazwyczaj waha się w granicach od minus 1,8 do minus 5,3 stopnia.
  - O naprawdę mroźnym miesiącu mówilibyśmy wtedy, gdyby średnia temperatura sięgała minus 10-12 stopni - tłumaczył Siemieniuk.
  Albo wtedy, gdyby któregoś pięknego dnia słupek rtęci poleciał w dół do minus 40,6 stopnia. Tak się stało 10 lutego 1929 r. w Żywcu. Trzeba więc przyznać, że wyzwanie jest duże.
  Za to na Podlasiu najzimniej było na początku miesiąca.
  - Najniższą średnią temperaturę z całej doby odnotowano w Białymstoku 5-6 lutego - poinformował Siemieniuk. - Było wtedy minus 18 stopni.
  A najcieplej było w okolicach 21 lutego - plus 0,4 stopnia średniej dobowej. To tylko potwierdza tezę o jako takiej przeciętności ubiegłego miesiąca, bo na przykład 25 lutego 1990 r. w Krakowie słupek rtęci podniósł się do 21 stopni. Na plusie.
  Za to opadów nam nie poskąpiło. Deszcz, mżawka, potem to wszystko przechodziło w śnieg - do wyboru, do koloru. Najwięcej (5,3 milimetra) spadło 21 lutego, czyli wtedy, kiedy było najcieplej. Nie był to najprzyjemniejszy dzień w roku, a zamiast podkutych butów bardziej przydatne były kalosze.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama