Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Poświecą oczami

  Poświecą oczami

  (zmo)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Biorą pieniądze i nic nie robią. Niby jest bezrobocie, ale do żadnej pracy ich się nie wyciągnie - mówi rolnik z Wojtówiec k. Knyszyna. - Zapłać mu i jeszcze poproś, żeby cokolwiek zrobił dla miasta - wtóruje mu Andrzej Matyszewski, burmistrz Knyszyna. Tymczasem lokalne samorządy przejawiają nikłe zainteresowanie pracami społecznie użytecznymi, które mogą wykonywać bezrobotni.
  Spośród ok. 2 tysięcy bezrobotnych w powiecie monieckim ponad 300 osób korzysta z zasiłków przyznawanych przez opiekę społeczną. Część z nich mogłaby odciążyć budżety gminne i trafić do organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy tzw. prac społecznie użytecznych. Tymczasem chęć do skorzystania z pomocy bezrobotnych zgłosiły tylko samorządy Moniek i Krypna. Moniecki MOPS przekazał listę 71 osób, zaś burmistrz wybrał spośród nich tylko 10, którzy od 1 kwietnia będą sprzątali miasto.
  Wójt Krypna zaprosił zaś do prac porządkowych ośmiu bezrobotnych. Ci ludzie będą musieli odpracować po 10 godzin w tygodniu i dostaną zapłatę po 6 zł za godzinę (3,6 zł płaci im PUP, resztę dołoży samorząd). Niechęć burmistrzów i wójtów do tej formy pomocy bezrobotnym wynika z konieczności ubezpieczenia pracowników, zakupu ubrań roboczych i kontrolowania efektów owych prac.
  - To tylko pozorna pomoc i nieuzasadniony wydatek pieniędzy - powiedział nam Andrzej Matyszewski, burmistrz Knyszyna.
  Odpowiednie wnioski trzeba było składać do końca stycznia. Knyszyn, Jaświły, Jasionówka i Trzcianne nie uczyniły tego w wymaganym terminie.
  W goniądzkim GOPS-ie dowiedzieliśmy się zaś, że burmistrz Jerzy Ryszkowski dostał listę 30 podopiecznych.
  - Miasto jest skandalicznie zaniedbane, a tu zbliża się sezon turystyczny i znów będziemy wstydzili się za brudne ulice i obskurną plażę - komentowali goniądzanie.
  Tymczasem lista z GOPS-u nie wyszła wcale poza magistrat.
  - Te prace mają zmienić nieco wykrzywiony wizerunek bezrobotnych - stwierdziła Wiesława Tekień, kierownik PUP.
  Złą opinię o bezrobotnych potwierdza wielu moniecczan.
  - W kolejce po zasiłek to są pierwsi, ale pracować im się nie chce - powiedziała Halina Sawicka.
  Tymczasem wśród bezrobotnych zapanował popłoch.
  - Nie będę "świecił oczami" przed znajomymi z miotłą w ręku - stwierdził jeden z pozostających bez pracy.
  Nasz rozmówca będzie jednak musiał "świecić", bowiem przy odmowie pracy straci prawo do zasiłku oraz utraci status osoby bezrobotnej, co wiąże się z utratą ubezpieczenia zdrowotnego refundowanego przez PUP.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama