Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Boimy się dżdżownicy

  Boimy się dżdżownicy

  (ola)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Minister środowiska poszukuje środków na budowę tunelu pod Doliną Rospudy.
  Zgodnie z obietnicą złożoną podczas konferencji prasowej, kiedy ogłosił tę koncepcję, wyjechał do Brukseli, by prosić Parlament Europejski o wsparcie.
  Augustowianie jednak nie wierzą, że jest ona możliwa do zrealizowania. Podczas spotkania z jego wysłannikami zapowiedzieli więc, że nie zaprzestaną protestów, dopóki nie usłyszą konkretnego terminu rozpoczęcia budowy.
  Na spotkanie z mieszkańcami przyjechał Ryszard Zakrzewski, dyrektor departamentu ochrony przyrody Ministerstwa Środowiska oraz Sławomir Mazurek, rzecznik Jana Szyszki.
  - Budowę obwodnicy wstrzymał jakiś kwiatek, a co będzie, gdy teraz okaże się, że żyje tam niezwykle cenna dżdżownica lub jakiś inny robal - zapytał sześćdziesięcioletni augustowianin.
  - Na bagnach jest też dużo komarów, które mogą zajść w ciążę. Tego także mamy się obawiać? - dodawali zgryźliwie inni.
  Padła również ironiczna propozycja, by zamiast podkopów lub mostów, wybudować flotę i przewozić tiry statkami.
  Ludzie domagali się informacji, dlaczego tunel, który kosztować ma aż 500 mln złotych jest lepszy od normalnej drogi i pytali skąd wziąć na to pieniądze. Żaden z nich nie wierzy bowiem w szeroki gest Unii Europejskiej.
  Dyrektor Zakrzewski spokojnie tłumaczył, że należy okazać więcej wiary w możliwości ministra środowiska i jego wiedzę.
  - Koncepcja Jana Szyszki nie jest wirtualna, lecz bardzo realna, bo jej zrealizowanie uniemożliwi ekologom składanie odwołań - przekonywał. - A to przyspieszy wybudowanie trasy. Oczywiście, dużą przeszkodą są pieniądze, ale pan minister umówił się w Brukseli z urzędnikami unijnymi i będzie robił wszystko, by wsparli finansowo realizację tego wariantu. Ja osobiście wierzę w jego siłę przekonywania, gdyż argumenty mamy bardzo mocne.
  Dodał też, że rozumie zdumienie i niedowierzanie mieszkańców Augustowa, bo byłby to pierwszy taki tunel w Polsce, ale, jak zapewnił, jest to wariant możliwy do zrealizowania.
  - Dowodzą tego przeprowadzone do tej pory ekspertyzy - poinformował zebranych. - Oczywiście, jeżeli okaże się, że istnieją poważne przeszkody niepozwalające na jego wybudowanie, to wycofamy się z tej koncepcji.
  Burmistrz Leszek Cieślik z uśmiechem zapewnił urzędników, że augustowianie nie są przeciwni tunelowi, bo byłby on dodatkową atrakcją tych ziem.
  - Musimy jednak myśleć realnie - dodał po chwili. - Skąd pewność, że jeśli nawet pieniądze uda się zdobyć, trafią one w całości na tę konkretną inwestycję?
  Jednoznaczna odpowiedź nie padła.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama