Hajnówka w monitorze

  Hajnówka w monitorze

  (Jot)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Agnieszka Bortniczuk od dwóch miesięcy obsługuje system monitoringu

  Agnieszka Bortniczuk od dwóch miesięcy obsługuje system monitoringu ©J. Zachaj

  W Hajnówce od kilku tygodni działa podgląd głównych ulic i miejsc najbardziej narażonych na przestępstwa. Istnienie systemu monitoringu przyniosło już pierwsze rezultaty.
  Agnieszka Bortniczuk od dwóch miesięcy obsługuje system monitoringu

  Agnieszka Bortniczuk od dwóch miesięcy obsługuje system monitoringu ©J. Zachaj

  Według hajnowskiej policji, zmniejszyła się nieznacznie liczba drobnych wykroczeń oraz przestępstw drogowych. Osiem kamer zainstalowanych w głównych punktach miasta rejestruje wydarzenia przez całą dobę.
  Kamery obrotowe
  - Kamery zostały zakupione przez Urząd Miasta w wyniku licznych sugestii mieszkańców - mówi Bazyl Stepaniuk, zastępca burmistrza Hajnówki nadzorujący przedsięwzięcie. - Przedsięwzięcie zaczął realizować mój poprzednik Mirosław Mordań, ja byłem wyłącznie kontynuatorem pomysłu. Po konsultacjach z policją zlokalizowaliśmy osiem kamer w najbardziej newralgicznych punktach miasta. Urząd jako właściciel urządzeń objął opieką konserwację, naprawę i obsługę techniczną.
  Instalacji kamer oraz systemu dokonała wyłoniona drogą przetargu Telewizja Kablowa Hajnówka. Montaż rozpoczął się późną jesienią, zaś na początku roku prowadzono szkolenie z obsługi programu. Do podłączenia kamer w komendzie policji wykorzystano infrastrukturę telewizji kablowej.
  Centrum monitoringu obsługują na zmianę dwie przeszkolone osoby. W godzinach nocnych i w wolne dni obraz z kamer obserwowany jest przez dyżurnego policjanta. Z ramienia policji monitoring nadzoruje Jan Pawluczuk, zastępca naczelnika Prewencji KPP w Hajnówce.
  - Kamery działają w dwóch programach, które różnią się funkcjami - mówi Agnieszka Bortniczuk, stażystka obsługująca urządzenia. - Większość z nich jest obrotowa, można je nastawić na tzw. patrol. Pozostałe są stałe, pokazują bardzo dokładnie ten sam obraz. Monitorowane są skrzyżowania, parkingi, ulice oraz amfiteatr. Uzyskany obraz można powiększać oraz robić zdjęcia. Zarejestrowałam kilka zdarzeń. Były to stłuczki, incydenty w amfiteatrze, nielegalny handel na ulicach. We wszystkie miejsca przestępstw wysłany został patrol interweniujący.
  Najbardziej potrzebny administrator
  - System działa bardzo dobrze - mówi Jan Kiryluk, właściciel Telewizji Kablowej Hajnówka. - Najbardziej potrzebny jest jednak administrator, który na stałe będzie nad nim czuwał. Ważne jest to, aby nie było awarii oraz aby sprawna obsługa wykorzystała zdobyte informacje we wszystkich sytuacjach.
  - Spodziewamy się większej liczby zarejestrowanych zdarzeń wiosną i latem - powiedział Piotr Rudnicki, komendant KPP w Hajnówce. - Instalacja kamer ma duże znaczenie prewencyjne, bo świadomość mieszkańców o monitoringu ulic spowodowała, że zmniejszyła się liczba wykroczeń.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo