Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Jeździmy taniej

  Jeździmy taniej

  Janusz Grysin

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Koncern paliwowy Shell prowadzi kampanię uświadamiającą kierowców jak można ekonomiczniej użytkować samochód. Okazuje się nasza wiedza na temat oszczędnego jeżdżenia jest - delikatnie mówić - dość skąpa. Z badań wynika, że co dziesiąty polski kierowca zupełnie nie wie co wpływa na wielkość zużycia paliwa, co trzeci łączy spalanie z dynamiką jazdy, co czwarty - z prędkością jazdy, a co szósty - ze stanem technicznym samochodu. Na obciążenie auta wskazywało niewielu kierowców, a na aerodynamikę - nikt. Te mało pocieszające informacje pochodzą z raportu Shella "Oszczędne tankowanie".
  Wyniki raportu to jedno, natomiast praktyczne wykorzystanie wiedzy o ekonomicznym użytkowaniu auta, to zupełnie inna bajka. Otóż Shell zaproponował, w programie "Oszczędne tankowanie", wiele rad, które mają na celu... oszczędne tankowanie. Oto cały zestaw wskazówek - bardzo praktycznych:
  - Należy zawsze stosować olej zalecany przez producenta samochodu. Respektowanie tego zalecenia na pewno pozwoli na zaoszczędzenie paliwa. Oleje silnikowe wyższej jakości mogą tylko zwiększyć sprawność silnika.
  - Trzeba starać się o płynne prowadzenie auta. Agresywna jazda zwiększa zużycie nawet o jedną trzecią. Gwałtowne przyspieszenia i ostre hamowania także mają wpływ na zwiększone zużycie.
  - Ta wskazówka dotyczy co prawda okresu letniego, ale warto o tym pamiętać. Strumień powietrza wpadający przez otwarte okna działa jak hamulec. Chcąc utrzymać stałą prędkość trzeba głębiej wciskać pedał gazu, a to wpływa na zużycie paliwa.
  - Silnik musi być właściwie wyregulowany. To z całą pewnością wpłynie na zużycie paliwa.
  - W oponach musi być prawidłowe ciśnienie - zalecane przez producenta. Ciśnienie niższe od zalecanego powoduje wzrost zużycia paliwa. Uwaga, ciśnienie drastycznie niskie lub zbyt wysokie może prowadzić do uszkodzenia opony.
  - Każde obciążenie auta - zbędne! - oznacza wzrost ilości zużywanego paliwa. Warto zatem przejrzeć zawartość bagażnika.
  - Ograniczenie czasu spędzonego w aucie to jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie paliwa. Aby skrócić czas jazdy, łącz wszystkie krótkie trasy i sprawy do załatwienia w jedną marszrutę.
  Za tydzień rady Shella dotyczące techniki jazdy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama