Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Wejście zgodne z prawem

  Wejście zgodne z prawem

  Barbara Klem

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Planując zakup drzwi do łazienki, pamiętajmy o ściśle określonych zasadach i wymogach prawnych.
  Drzwi nie tylko odgradzają pomieszczenie, mogą również stanowić dekorację. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że istnieją przepisy prawne regulujące kwestię wyglądu i wymiarów drzwi do łazienki.
  O ile w przypadku drzwi wewnętrznych odgradzających inne pomieszczenia w domu jest to kwestia wygody domowników, to w przypadku drzwi do łazienki czy WC istnieją wymogi formalne. Prawo wyraźnie określa warunki, jakie muszą spełniać drzwi do łazienki czy toalety.
  Względy bezpieczeństwa wymagają, aby otwierały się na zewnątrz. Takie rozwiązanie umożliwi łatwiejszy dostęp do środka w razie wypadku, np. omdlenia, ponieważ drzwi nie zostaną zablokowane od środka. Jest to szczególnie istotna kwestia, ponieważ na ogół łazienki w polskich domach są małe. Drzwi do łazienki powinny także mieć w dolnej części otwory zapewniające dopływ powietrza, o łącznej powierzchni wynoszącej co najmniej 22 cmkw. Najpopularniejsze są kratki wentylacyjne wstawiane w prostokątne otwory. Producenci drzwi oferują również inny model - zamiast kratki można zdecydować się na okrągłe otwory. Otwory te osłania się ozdobnymi tulejami, które są dostępne w różnych kolorach. Dla tych, którzy chcą zamontować pełne drzwi, możliwe jest również inne rozwiązanie. Można skrócić skrzydło drzwi, aby między nimi a podłogą powstała szczelina, która zapewni wentylację. Prawo określa minimalną szerokość drzwi do łazienki. Powinna wynosić co najmniej 0,8 m w świetle ościeżnicy. Do drzwi łazienkowych montujemy specjalne zamki umożliwiające zablokowanie drzwi od środka. Najładniej wyglądają zamki łazienkowe z rozetą, są przy tym bezpieczne, ponieważ bez większego problemu można je otworzyć od zewnątrz.
  Pozostałe decyzje dotyczące sposobu otwierania drzwi, koloru czy wzoru można podjąć indywidualnie. Istotną kwestia jest także sposób otwierania drzwi - są drzwi prawe i lewe. Drzwi prawe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, drzwi lewe - przeciwnie. Odpowiednie zamontowanie pozwoli na większą funkcjonalność łazienki. Przed zakupem należy zwrócić uwagę, po której stronie znajdują się włączniki światła, jak ustawione są meble i inne wyposażenie. Dzięki temu otwierane skrzydło drzwi nie uderzy o meble i nie będzie blokować przejścia w korytarzu. Drzwi do łazienkowe blokujące korytarz, to jedna z najbardziej uciążliwych przypadłości polskich mieszkań. Jeśli toaleta i korytarz są bardzo małe, warto zastanowić się nad zastosowaniem drzwi łamanych. Przy otwieraniu nie zabiorą cennej powierzchni i nie spowodują kolizji z innymi drzwiami.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama