Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Półtora miesiąca na PIT-y

  Półtora miesiąca na PIT-y

  (bisu)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Część osób, które złożyły już swoje zeznanie roczne musi je poprawiać, ponieważ popełniły błędy. Bardzo często na drukach PIT brakowało podpisu lub wydatki objęte ulgą były wpisywane dwukrotnie. Ci więc, którzy jeszcze nie rozliczyli się ze swego podatku dochodowego z fiskusem powinni sprawdzić, jakich błędów należy unikać oraz z jakich ulg można skorzystać.

  W ciągu ostatnich dwóch miesięcy podlascy podatnicy złożyli łącznie ponad 118 tys. PIT-ów. Jak oceniają pracownicy skarbówki, to więcej, niż w analogicznych miesiącach w poprzednim roku. Jednak większość osób decyduje się na złożenie zeznania dopiero w marcu lub kwietniu. W dużej mierze decyduje o tym fakt, że pracodawcy musieli do końca lutego przekazać pracownikom informacje o dochodach uzyskanych przez nich w 2005 r.
  W pierwszych dwóch miesiącach akcji, przeważały zeznania, w których wykazana była nadpłata.
  Takich zeznań w zależności od urzędu jest od 85 do 95 proc. Podatnicy, którzy muszą dopłacić fiskusowi, czekają ze złożeniem zeznania prawie do ostatniej chwili i najwięcej tego typu zeznań jest zazwyczaj w kwietniu.
  Unikaj błędów
  Ci, którzy jeszcze nie złożyli zeznania rocznego powinni zwrócić szczególną uwagę na dokładne i bezbłędne wypełnienie PIT-a. Najczęstsze błędy popełniane w zeznaniach rocznych to m.in.: brak podpisu podatnika, błędnie określony druk formularza na jakim należy się rozliczyć, nie zaokrąglanie do pełnych złotych podatku należnego oraz podstawy obliczenia podatku. Podatnicy mają także problemy z prawidłowym odliczaniem nowej ulgi z tytułu użytkowania Internetu (odliczają ją jednocześnie od dochodu i podatku, albo 19 proc. poniesionych wydatków). Sporo problemów sprawia też rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą.
  Skorzystaj z ulg
  Pamiętać też trzeba o ulgach podatkowych, zwłaszcza, że z niektórych można skorzystać już po raz ostatni (np. ulga remontowa). W tym roku bije ona rekordy popularności, w zależności od urzędu odsetek osób korzystających z tej ulgi waha się pomiędzy 45 a 70 proc. Bardzo dużą popularnością w pierwszym roku swojego istnienia cieszy się także ulga na Internet, dzięki której można odliczyć od podatku nawet 760 zł. Poza tym można jeszcze skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej (wydatki na leczenie).
  Innym rodzajem ulgi jest możliwość odliczenia 1 proc. swego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz darowizna w wysokości 6 proc. dochodu na rzecz organizacji kultu religijnego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama