Szkoła działacza

  Szkoła działacza

  (kj)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Szkoła to szczególne miejsce, w którym młodzi ludzie uczą się nie tylko matematyki i biologii, ale także elementarnych wartości moralnych. Dlatego patronami tego typu placówek powinny być osoby o nieposzlakowanej opinii, godne szacunku i podziwu. Postanowiliśmy sprawdzić jakich patronów mają podlaskie szkoły wszystkich szczebli. Przeglądając ich listę, nietrudno zauważyć kto jest ulubieńcem i wzorem dla kadry pedagogicznej.
  Dyrektorzy i rodzice zdecydowanie najczęściej na "stanowisko" patrona szkoły obierali Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszkę i Adama Mickiewicza. Równie wiele szkół nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  Spośród mało znanych osobowości, patronujących szkołom można wymienić m.in. księży: Wacława Rabczyńskiego i Rocha Modzelewskiego oraz Karola Brzostkowskiego i Władysława Puchalskiego. Kilka spośród podlaskich szkół wyłamało się z tradycji nadawania imion sławnych ludzi i obrało sobie za patrona jednostki wojskowe m.in.: 1. Pułk Ułanów Krechowieckich i białostocki oddział WOP-u. Pracownicy jednej z placówki uznali za to, że odpowiednim patronem dla niej będzie... cała Ziemia Podlaska.
  Mało tego, okazało się, że jedna z podlaskich szkół nosi imię rolnika, działacza partyjnego z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, posła, a także członka Rady Państwa - Bolesława Podedwornego. Został on patronem Zespołu Szkół Rolniczych w Nećkowie w 1985 r.
  - Podedworny był dobrym człowiekiem, uczynnym. Ludzie dobrze o nim mówią. Pracował dla dobra kraju, tak jak i inni. Raz dobrze, raz źle - mówi Zuzanna Kurowska, dyrektorka szkoły.
  Ani dyrekcji, ani nauczycielom nie przeszkadza to, że Podedworny należał do grona ideologów partii komunistycznej, przez którą został zresztą w 1964 r. odznaczony orderem Budowniczych Polski Ludowej.
  - Nie ma potrzeby zmiany patrona naszej placówki. To, czy pracował w czasie PRL-u, czy demokracji nie ma znaczenia - dodaje Kurowska.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo