Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Szkoła działacza

  Szkoła działacza

  (kj)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Szkoła to szczególne miejsce, w którym młodzi ludzie uczą się nie tylko matematyki i biologii, ale także elementarnych wartości moralnych. Dlatego patronami tego typu placówek powinny być osoby o nieposzlakowanej opinii, godne szacunku i podziwu. Postanowiliśmy sprawdzić jakich patronów mają podlaskie szkoły wszystkich szczebli. Przeglądając ich listę, nietrudno zauważyć kto jest ulubieńcem i wzorem dla kadry pedagogicznej.
  Dyrektorzy i rodzice zdecydowanie najczęściej na "stanowisko" patrona szkoły obierali Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszkę i Adama Mickiewicza. Równie wiele szkół nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  Spośród mało znanych osobowości, patronujących szkołom można wymienić m.in. księży: Wacława Rabczyńskiego i Rocha Modzelewskiego oraz Karola Brzostkowskiego i Władysława Puchalskiego. Kilka spośród podlaskich szkół wyłamało się z tradycji nadawania imion sławnych ludzi i obrało sobie za patrona jednostki wojskowe m.in.: 1. Pułk Ułanów Krechowieckich i białostocki oddział WOP-u. Pracownicy jednej z placówki uznali za to, że odpowiednim patronem dla niej będzie... cała Ziemia Podlaska.
  Mało tego, okazało się, że jedna z podlaskich szkół nosi imię rolnika, działacza partyjnego z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, posła, a także członka Rady Państwa - Bolesława Podedwornego. Został on patronem Zespołu Szkół Rolniczych w Nećkowie w 1985 r.
  - Podedworny był dobrym człowiekiem, uczynnym. Ludzie dobrze o nim mówią. Pracował dla dobra kraju, tak jak i inni. Raz dobrze, raz źle - mówi Zuzanna Kurowska, dyrektorka szkoły.
  Ani dyrekcji, ani nauczycielom nie przeszkadza to, że Podedworny należał do grona ideologów partii komunistycznej, przez którą został zresztą w 1964 r. odznaczony orderem Budowniczych Polski Ludowej.
  - Nie ma potrzeby zmiany patrona naszej placówki. To, czy pracował w czasie PRL-u, czy demokracji nie ma znaczenia - dodaje Kurowska.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama