Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Uwzględnione sugestie biskupa

  Uwzględnione sugestie biskupa

  (tam)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Profesor Gustaw Zemła wykonał i przekazał władzom miasta nową, trzecią już makietę pomnika Jana Pawła II.
  Uwzględnia ona sugestie zgłoszone przez biskupa Jerzego Mazura, ordynariusza Diecezji ełckiej, w czasie prezentacji poprzednich projektów.
  - Tę wersję, wraz z jedną z prezentowanych biskupowi wcześniej, prezydent przedstawi do zaopiniowania diecezjalnej komisji do spraw budownictwa sakralnego - mówi Marek Buczyński, rzecznik prasowy suwalskiego urzędu miejskiego. - Być może stanie się to już na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na koniec marca. Ostateczną wersję pomnika musi jednak zatwierdzić biskup ełcki.
  Już dziś wiadomo, że realnym terminem odsłonięcia pomnika jest 16 października 2006 roku, czyli 28. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
  - Termin czerwcowy, związany z pielgrzymką Ojca Świętego do Ełku i wypoczynkiem nad Wigrami, jest nierealny, bowiem na wykonanie pomnika potrzeba trzech miesięcy - wyjaśnia Buczyński.- Uprzedzając pytania o koszty, chcę dodać, że ta makieta jest imieninowym prezentem profesora Zemły dla prezydenta Józefa Gajewskiego.
  Makietę wykonano z gipsu w skali jeden do sześciu. W rzeczywistości pomnik będzie miał prawie 4,5 metra wysokości. Cokół z czerwonego granitu ustawiony zostanie na placu wyłożonym kostką granitową, z krzyżem w środku. Na czołowej stronie cokołu znajdzie się papieski herb, a przed nim, na ziemi, wykonane z granitu Pismo Święte, którego kartki przewraca wiatr. Sama postać Jana Pawła II, w szatach liturgicznych, z symbolem Ducha Świętego - gołębicą - na piersiach, odlana zostanie z brązu w kolorze żółtym i będzie miała wysokość ok. 3,5 metra. W ręku papież będzie trzymał pastorał w postaci krzyża.
  Druga wersja, czyli pomnik z jasnego granitu, bez cokołu, wysokości 5,25 m, przedstawia papieża z krzyżem w ręku.Sylwetka ma przypominać Jana Pawła II z czerwca 1999 r, czyli jego pobytu na terenie Diecezji ełckiej. U stóp papieża znajdują się symbole Suwalszczyzny, takie jak pagórki, rzeki i ryby.
  Pomnik Jana Pawła II stanie na placu przy konkatedrze św. Aleksandra. Koszt jego wykonania (z transportem i montażem w Suwałkach) dla obu wersji jest zbliżony i wynosi 244 tysiące złotych. Na tyle opiewa umowa podpisana z prof.Zemłą przez władze miasta. Od pół roku trwa publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama