Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Sukces wojskowych chirurgów

  Sukces wojskowych chirurgów

  NIKI

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. Jest szansa, że chorzy z Ełku i okolic z powikłaniami miażdżycowymi nie będą musieli wyczekiwać w kolejce na operację w klinikach i będą operowani na miejscu. W piątek lekarze ze szpitala wojskowego po raz pierwszy wszczepili pacjentowi protezę naczyniową. Ta skomplikowana operacja jeszcze nigdy nie była wykonywana w Ełku.
  Po raz pierwszy ełccy lekarze podjęli się tak trudnej operacji.
  - 60-letni pacjent z powodu powikłań miażdżycowych miał niedowład kończyn dolnych. Groziła mu martwica. Musieliśmy wszczepić protezy naczyniowe, aby przywrócić krążenie - mówi major dr. Robert Rafało, chirurg ze 108. Szpitala Wojskowego w Ełku, który przeprowadzał operację. To jedyny w Ełku specjalista od chirurgii naczyniowej.
  Wszczepili sztuczne żyły
  Ponieważ tak skomplikowanej operacji nie wykonywano w szpitalu wojskowym, tutejszych chirurgów wspierało dwóch lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy - podpułkownik Krzysztof Staroń, chirurg naczyniowy oraz Andrzej Pasiak, anestezjolog.
  Operacja polegała na wszczepieniu sztucznego naczynia prowadzącego od tętnicy głównej z dwoma rozwidleniami do naczyń udowych.
  Tego typu operacje wykonywane są jedynie w ośrodkach klinicznych, takich jak Białystok czy Warszawa. Jak mówią lekarze, niosą za sobą duże ryzyko powikłań, wymagają doświadczenia.
  - Nigdy do końca nie wiadomo, jak daleko postąpił proces miażdżycowy. To okazuje się dopiero po otwarciu jamy brzusznej - mówi R. Rafało. - Operacja 60-letniego pacjenta z Ełku przebiegła bez niespodzianek. - Rokowania są pomyślne.
  Sami sfinansowali operację
  Operacja została przeprowadzona w Ełku tylko dzięki temu, że Krzysztof Mawlichanów, komendant 108. Szpitala Wojskowego wygospodarował pieniądze i podjął decyzję o jej sfinansowaniu ze środków niepochodzących z kontraktu.
  Szpital Wojskowy ma w planach otwarcie pododdziału chirurgii naczyniowej. Wszystko będzie zależało od tego, czy uda się zakontraktować jego działalność.
  - To byłaby ogromna szansa dla naszych lekarzy, którzy mieliby możliwość rozwijania się. Dla pacjentów wiązałoby się z komfortem poddania się operacji na miejscu, bez wyjeżdżania do ośrodków gdzieś w Polsce - dodaje R. Rafało.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama