Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces wojskowych chirurgów

NIKI
EŁK. Jest szansa, że chorzy z Ełku i okolic z powikłaniami miażdżycowymi nie będą musieli wyczekiwać w kolejce na operację w klinikach i będą operowani na miejscu. W piątek lekarze ze szpitala wojskowego po raz pierwszy wszczepili pacjentowi protezę naczyniową. Ta skomplikowana operacja jeszcze nigdy nie była wykonywana w Ełku.

Po raz pierwszy ełccy lekarze podjęli się tak trudnej operacji.
- 60-letni pacjent z powodu powikłań miażdżycowych miał niedowład kończyn dolnych. Groziła mu martwica. Musieliśmy wszczepić protezy naczyniowe, aby przywrócić krążenie - mówi major dr. Robert Rafało, chirurg ze 108. Szpitala Wojskowego w Ełku, który przeprowadzał operację. To jedyny w Ełku specjalista od chirurgii naczyniowej.
Wszczepili sztuczne żyły
Ponieważ tak skomplikowanej operacji nie wykonywano w szpitalu wojskowym, tutejszych chirurgów wspierało dwóch lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy - podpułkownik Krzysztof Staroń, chirurg naczyniowy oraz Andrzej Pasiak, anestezjolog.
Operacja polegała na wszczepieniu sztucznego naczynia prowadzącego od tętnicy głównej z dwoma rozwidleniami do naczyń udowych.
Tego typu operacje wykonywane są jedynie w ośrodkach klinicznych, takich jak Białystok czy Warszawa. Jak mówią lekarze, niosą za sobą duże ryzyko powikłań, wymagają doświadczenia.
- Nigdy do końca nie wiadomo, jak daleko postąpił proces miażdżycowy. To okazuje się dopiero po otwarciu jamy brzusznej - mówi R. Rafało. - Operacja 60-letniego pacjenta z Ełku przebiegła bez niespodzianek. - Rokowania są pomyślne.
Sami sfinansowali operację
Operacja została przeprowadzona w Ełku tylko dzięki temu, że Krzysztof Mawlichanów, komendant 108. Szpitala Wojskowego wygospodarował pieniądze i podjął decyzję o jej sfinansowaniu ze środków niepochodzących z kontraktu.
Szpital Wojskowy ma w planach otwarcie pododdziału chirurgii naczyniowej. Wszystko będzie zależało od tego, czy uda się zakontraktować jego działalność.
- To byłaby ogromna szansa dla naszych lekarzy, którzy mieliby możliwość rozwijania się. Dla pacjentów wiązałoby się z komfortem poddania się operacji na miejscu, bez wyjeżdżania do ośrodków gdzieś w Polsce - dodaje R. Rafało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna