Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym

kp
sxc.hu
W 325 roku w czasie trwania soboru nicejskiego ustalono, że Święta Wielkanocne będą obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Związane jest to z datą 14 nisan, czyli 14 dnia pierwszego wiosennego miesiąca, która według kalendarza hebrajskiego jest początkiem święta Paschy. Ruchomość Wielkanocy związana jest z zapisem w Ewangelii św. Jana, według której Jezus został ukrzyżowany w przeddzień Paschy. Były prowadzone obliczenia astronomiczne, z których wynika, że 14 nisan, w roku ukrzyżowania Chrystusa przypadło w piątek 7 kwietnia

Niedziela wielkanocna może wypaść najwcześniej 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia. Z datą Wielkanocy powiązane są inne święta ruchome przypadające w kalendarzu m.in.: Środa Popielcowa, Triduum Paschalne, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało.

Pojawiły się także opinie niektórych środowisk chrześcijańskich, że Wielkanoc powinna być obchodzona w drugą niedzielę kwietnia, a jej data powinna być niezależna od faz księżyca. Z kolei inny termin Wielkiejnocy miałby przypadać pomiędzy 9 a 15 kwietnia, czyli w odstępie 7 niedziel od Święta Trzech Króli do Środy Popielcowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna