Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież pije i wagaruje. Dla zabawy przecinają opony w samochodach

Izabela Krzewska
- To wiek, kiedy pojawia się kryzys autorytetów. Młodzież bardziej liczy się ze zdaniem rówieśników niż dorosłych. Eksperymentuje z alkoholem, środkami psychoaktywnymi - dodaje Powichrowska.
- To wiek, kiedy pojawia się kryzys autorytetów. Młodzież bardziej liczy się ze zdaniem rówieśników niż dorosłych. Eksperymentuje z alkoholem, środkami psychoaktywnymi - dodaje Powichrowska. Archiwum
W 2014 r. w Podlaskiem policja odnotowała 418 czynów karanych popełnionych przez nieletnich.

Nastoletni kierowca po wypiciu piwa wydmuchał prawie 1,2 promila. Razem z nim jechały jeszcze trzy osoby. 14-letnia koleżanka uciekła przed przyjazdem policji. Pozostali pasażerowie byli też podchmieleni: 16-latek miał 0,12 promila, a jedyny dorosły w tym towarzystwie 18-latek - 1,42 promila.

Do kolizji doszło w Dąbrowie Białostockiej. 14-latek zabrał auto bez wiedzy rodziców. W pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem. Dacia uderzyła w słup elektryczny i ogrodzenie posesji. Na szczęście nikomu nic się stało. Policjanci ustalają, co dokładnie się wydarzyło, oraz skąd młodzi ludzie mieli alkohol.

- Materiały zostaną przekazane do sądu rodzinnego, gdzie nieletni odpowiedzą za zachowania stanowiące przejaw demoralizacji - tłumaczy asp. szt. Marta Rudź z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.

Takim są wagary, ucieczki z domu i nadużywanie alkoholu. Tylko w ub. roku w woj. podlaskim mundurowi odnotowali 454 nieletnich "pod wpływem". Alkohol piją chłopcy i dziewczęta.

60-70 proc. dzieci, które do nas trafiają, pochodzi z pełnych i tzw. dobrych rodzin prawników, lekarzy.

Elżbieta Powichrowska
dyr. Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Dzieci i Młodzieży "Etap" w Białymstoku

- Burza hormonów, budowanie poczucia decydowania o sobie i własnej wartości, a z drugiej strony brak wsparcia rodziców - tłumaczy zachowanie młodzieży Elżbieta Powichrowska, dyrektorka Ośrodka "Etap", prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" w Białymstoku. Zdecydowaną większość skierowanych tam na terapie stanowią uczniowie 6. klasy podstawówki i pierwszych klas gimnazjum.

- To wiek, kiedy pojawia się kryzys autorytetów. Młodzież bardziej liczy się ze zdaniem rówieśników niż dorosłych. Eksperymentuje z alkoholem, środkami psychoaktywnymi - dodaje Powichrowska.

I dochodzi do konfliktów z prawem. Przecinanie opon w samochodach czy rysowanie karoserii. Ot tak, dla zabawy.

- Ale to też drobne kradzieże sklepowe. Nie chodzi tylko o artykuły spożywcze, lecz często, w przypadku dziewczynek, o odzież i kosmetyki - wymienia Ewa Dakowicz, wiceprezes Sądu Rejonowego w Białymstoku.

W 2014 r. w Podlaskiem policja odnotowała 418 czynów karanych popełnionych przez nieletnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna