Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Augustów. Remont ul. 3 Maja

Helena Wysocka
Do przebudowy drogi samorządy przymierzały się przez ostatnich kilka lat. Ale sprawa nie była wcale taka prosta.
Do przebudowy drogi samorządy przymierzały się przez ostatnich kilka lat. Ale sprawa nie była wcale taka prosta. Archiwum
3 Maja - główna ulica w mieście ma być w końcu remontowana. Inwestycja będzie realizowana etapami.

Pierwszy, od Rynku Zygmunta Augusta do Hożej, ma być gotowy w przyszłym roku. Pieniądze na to przedsięwzięcie mają pochodzić z budżetów miasta, powiatu i schetynówki.

- Kilka dni temu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji - informuje Daniel Hiero, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie.

Wstępnej decyzji można spodziewać się pod koniec tego roku.

O potrzebie przebudowy 3 Maja trudno dyskutować. To niechlubna wizytówka miasta, które co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów. Tymczasem chodniki są połamane, a w nawierzchni asfaltowej pełno dziur. Brakuje też miejsc postojowych. Kierowcy pozostawiają samochody na ulicy albo chodnikach, co niejednokrotnie utrudnia przejście i stwarza zagrożenie.

Do przebudowy drogi samorządy przymierzały się przez ostatnich kilka lat. Ale sprawa nie była wcale taka prosta. Ulicą, choć położoną w mieście, zarządza bowiem powiat, który miał swoje priorytety inwestycyjne i w przeszłości nie kwapił się do składania wniosków o fundusze pomocowe. A bez nich prace praktycznie nie są możliwe, ponieważ przedsięwzięcie będzie kosztowne. Szacuje się bowiem, że na przebudowę całej ulicy potrzeba około 6 mln złotych.

Chcemy uporządkować ścisłe centrum. Będziemy więc przebudowywać także dwie ostatnie pierzeje Rynku Zygmunta Augusta.

Mirosław Karolczuk

zastępca burmistrza Augustowa

- Zdecydowaliśmy, że będziemy prowadzić inwestycję etapami - informuje Mirosław Karolczuk, zastępca burmistrza Augustowa. - W przyszłym roku chcielibyśmy wykonać pierwszą część, czyli od Rynku Zygmunta Augusta.

Potrzeba więc około 3 mln zł. Władze miasta porozumiały się już z zarządem powiatu w kwestii podziału kosztów. Połowa pieniędzy miałaby pochodzić z zewnątrz, a reszta z samorządowych kas.

- Zadeklarowaliśmy nieco więcej niż powiat, ale chcemy tę ulicę w końcu uporządkować - dodaje wiceburmistrz.

Na pierwszym odcinku nie powinno być żadnych niespodzianek. Instalacja była bowiem wykonywana niedawno i na pewno jest w dobrym stanie technicznym. Zagadką jest natomiast to, co znajduje się pod ziemią na drugim odcinku. Tam rury były układane ponad pół wieku temu. Czy należy je wymienić, okaże się w trakcie inwestycji. Jej wykonawca będzie zobowiązany do wykonania tzw. odkrywek. To umożliwi ekspertom wydanie opinii na temat jakości instalacji.

Dyrektor Hiero mówi, że ostateczna decyzja w sprawie dofinansowania powinna być znana na początku przyszłego roku. A co się stanie, jeśli wniosek nie zyska akceptacji?

- Mam nadzieję, że tak się nie stanie - dodaje wiceburmistrz. - W innym przypadku będziemy musieli zdecydować, czy realizować przedsięwzięcie we własnym zakresie, czy nie. Ale ta decyzja należy do radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna