Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobotni dostaną pomoc

Izabela Krzewska [email protected]
sxc.hu
W projekcie urzędu pracy wzięło udział już blisko dwieście osób.

Darmowe szkolenia i dodatki motywacyjne - na to mogą liczyć osoby dotknięte zwolnieniami grupowymi.

Ale już niedługo. Projekt "Reintegracja zawodowa osób dotkniętych negatywnymi skutkami procesów restrukturyzacji podlaskiej gospodarki" Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku potrwa tylko do końca grudnia. WUP właśnie ogłosił kolejną rekrutację. W projekcie mogą wziąć udział osoby z całego województwa podlaskiego, które utraciły pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy (w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu) lub zagrożone zwolnieniami grupowymi.

W ramach projektu urząd pracy oferuje wszechstronne wsparcie szkoleniowo-doradcze. Po konsultacja z doradcą zawodowym, bezrobotni kierowani są na szkolenia zawodowe dopasowane do indywidualnych potrzeb. Oferta jest bardzo szeroka.

- Są to np. operator koparko-ładowarki, kurs spawania, operator wózka widłowego, kurs księgowości, opiekunka osób starszych, projektowanie w programie 3DMax czy AutoCAD, kurs prawa jazdy kat. C i D z kwalifikacją wstępną - wymienia Urszula Żmudzińska, asystentka ds. merytorycznych i finansowych w WUP. Na chętnych czekają także kursy dla sprzedawców lub grafików komputerowych.

Od 2010 r. (początek projektu) ze szkoleń skorzystało już ok. 140 osób. 40 jest w trakcie szkolenia.
Projekt "Reintegracja zawodowa ..." stanowi reakcję na kryzys na lokalnym rynku pracy. Tylko od początku tego roku 25 podlaskich zakładów pracy zgłosiło konieczność zwolnień grupowych około 600 osób.

- Fale zgłoszeń uczestników zainteresowanych udziałem w projekcie są związane z redukcją zatrudnienia w konkretnych firmach - podsumowuje Urszula Żmudzińska. - Dlatego w lipcu i sierpniu zanotowaliśmy dużą liczbę chętnych pracowników PMB. Wcześniej byli to byli m.in. pracownicy Telekomunikacji Polskiej, PZU, Poczty Polskiej czy firm budowlanych.

Co ważne, uczestnicy szkoleń mogą również liczyć na wsparcie finansowe w postaci np. zwrotu kosztów dojazdu, jednorazowego dodatku mobilnościowego (dla osób zatrudnionych w odległości dalszej niż 50 km) oraz dodatku motywacyjnego.

- Jeżeli uczestnik ukończy całą ścieżkę wsparcia w ramach naszego projektu, i zostanie zatrudniony, ma możliwość ubiegania się o taki dodatek - dodaje Urszula Żmudzińska.

Dodatek motywacyjny przysługuje osobom, których wynagrodzenie u nowego pracodawców jest niższe niż u poprzedniego pracodawcy. Urząd jest w stanie wypłacić jednorazową różnicę, ale nie więcej niż 4 tys. zł.

Informacje na temat projektu można uzyskać w Biurze Projektu, ul. Pogodna 63/1, pok. 102, tel. 85 744 04 18 lub na stronie www.up.podlasie.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna