MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bilety komunikacji miejskiej. Rusza wielka rewolucja

Michał Modzelewski [email protected]
– Każdy nowy posiadacz karty miejskiej zostanie przeszkolony w jej użyciu – tłumaczy Janusz Nowakowski z łomżyńskiego MPK. – Służyć temu będzie ten testowy kasownik w naszej siedzibie.
– Każdy nowy posiadacz karty miejskiej zostanie przeszkolony w jej użyciu – tłumaczy Janusz Nowakowski z łomżyńskiego MPK. – Służyć temu będzie ten testowy kasownik w naszej siedzibie.
Począwszy od poniedziałku w łomżyńskiej komunikacji miejskiej pojawi się kilkaset kart miejskich.

E-bilety stopniowo mają zastępować papierowe bilety okresowe. Przewoźnik namawia pasażerów do zamiany i kusi promocjami. Warto rozważyć "przesiadkę" na kartę z czipem. Będzie to jednak wymagało wyrobienia nowych nawyków.

Wsiadasz i przykładasz

Przede wszystkim należy wejść w posiadanie samej karty miejskiej. Ta dostępna jest na razie w wersji okresowej, działającej tak jak dotychczasowy bilet miesięczny oraz w tzw. wersji portmonetkowej - działa ona podobnie jak telefon komórkowy na kartę, czyli nasze konto zmniejsza się za każdym przejazdem.

Aby zostać posiadaczem karty miejskiej należy odwiedzić siedzibę MPK. Droga od wypełnienia wniosku do otrzymania karty nie powinna zająć więcej niż kwadrans.

Jeśli nie chcemy okazywać przy kontroli dowodu tożsamości możemy zdecydować się na bilet imienny ze zdjęciem. Nie musimy nawet przynosić swojej fotografii, bo firma zrobi ją nam za darmo.

Sama karta również nic nie kosztuje, bo płacimy za nią tyle, co za bilet miesięczny, albo kwotę minimalnego doładowania dla wersji portmonetkowej, czyli 15 zł. Oczywiście pieniądze te znajdą się już na naszym koncie.

Każdy e-bilet, podobnie jak papierowy musimy "kasować". - Wystarczy na dotykowym panelu kasownika wybrać ile i jakich biletów chcemy kupić, a po przytknięciu karty odpowiednia kwota zostanie z niej przez system ściągnięta - tłumaczy Janusz Nowakowski z MPK w Łomży. - Posiadacze biletu okresowego muszą z kolei jedynie przytknąć go do kasownika. O poprawnym odczycie poinformuje nas komunikat i krótki dźwięk.

Każdy nowy posiadacz zostanie krótko przeszkolony. W MPK powstało specjalne stanowisko, gdzie pracownik pokaże nam, jak poprawnie posługiwać się kartą miejską.

Inni mieli problemy

W teorii wszystko wygląda prosto, ale przykłady innych miast pokazują, że wdrożenie nowego systemu często niesie za sobą niespodziewane problemy. Tak było w Białymstoku, gdzie od sierpnia przed punktami przyjmującymi wnioski o e-bilety ciągle ustawiają się długie kolejki. W Łomży na razie wydano ich około dwustu, ale liczba z każdym dniem rośnie. Zwłaszcza, że cen miesięcznych e-biletów nie objęły ostatnie podwyżki.

- Wiemy, że różne problemy mogą wyniknąć. Dlatego przez pierwsze tygodnie, prosimy o jak najszybszy kontakt w razie kłopotów - mówi Nowakowski. - Dopiero czas pokaże, czy i jakie zmiany potrzebne będą w systemie kart.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna