Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikat, który sprawdza się w praniu

(now)
Pościel i ręczniki powinny być prane w specjalnych proszkach dla alergików i dwukrotnie płukane bez płynu zmiękczającego
Pościel i ręczniki powinny być prane w specjalnych proszkach dla alergików i dwukrotnie płukane bez płynu zmiękczającego
Niemal 10 proc. Polaków, czyli ok. 4 miliony osób cierpi na alergię na środki chemiczne. Liczba alergików ciągle się zwiększa

"Hipo", czyli bez uczuleń

"Hipo", czyli bez uczuleń

Określenie "hipoalergiczny" w przypadku produktów do prania odzieży dla osób z alergiami skórnymi jest informacją dla kupującego, że producent nie zastosował składników z grupy często alergizujących. Przez to zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Z hipoalergicznych proszków do prania usunięto ze składu uczulające wybielacze optyczne, aktywatory TAED, sztuczne barwniki czy intensywne kompozycje zapachowe.

Ten wzrost tłumaczy się na różne sposoby. Niektórzy obwiniają zanieczyszczenie środowiska. Ale jedna z teorii mówi też, że duża liczba alergii może wynikać z... większej niż niegdyś dbałości o higienę i zbyt częstego stosowania antybiotyków.
Układ odpornościowy, który nie musi sam walczyć z bakteriami, wykorzystuje swój potencjał do walki z czynnikami, które nie stanowią dla niego zagrożenia, m.in. z pyłkami roślin.

Słowo hipoalergiczny jest często stosowane przez lekarzy specjalistów, pojawia się w mediach. Jednak czy każdy używający tego zwrotu zna dokładnie jego znaczenie? Specjaliści zgodnie twierdzą, że najskuteczniejszą metodą postępowania w przypadku wystąpienia alergii, zapalenia lub zaburzeń skóry osoby uczulonej jest usunięcie alergenu.

Dlatego osoby z wrażliwą skórą poszukują produktów hipoalergicznych, czyli takich, które nie zawierają w swoim składzie związków, będących najczęstszymi alergenami (substancji barwiących, alkoholu, alergizujących środków zapachowych, konserwantów).
- Należy jednak pamiętać, że sformułowanie "produkt hipoalergiczny" nie oznacza, że produkt wolny jest od alergenów - mówi lek. med. Zbigniew Kurzyca, specjalista pediatra, alergolog. - Tylko że ich liczba jest mniejsza.

Nie każdy proszek do prania określany przez producenta jako łagodny, delikatny dla skóry jest hipoalergiczny. Zdjęcie uśmiechniętego niemowlaka na opakowaniu proszku nie świadczy o tym, że produkt jest pozbawiony substancji uczulających. Nie wszystkie środki przeznaczone do prania odzieży dzieci i niemowląt są hipoalergiczne.

Tylko napis o treści "produkt hipoalergiczny" umieszczony na opakowaniu gwarantuje alergikom wybór najbezpieczniejszego artykułu.
- W naszym kraju certyfikaty dla środków piorących lub czyszczących wydawane są przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Państwowy Zakład Higieny lub inne upoważnione do tego instytucje - dodaje Kurzyca. - Taki certyfikat powinien znajdować się na opakowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna