Jak pozbyć się grzyba ze ścian?

Jak pozbyć się grzyba ze ścian?

Marek Białowąs, Gazeta Lubuska

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Jak pozbyć się grzyba ze ścian?

©www.gazetalubuska.pl

Wilgoć to problem nie tylko starych budowli. W zawilgoconym domu grzyby potrafią zniszczyć drewno, metal, cegłę i tynki. U ludzi wywołują groźne choroby.
Jak pozbyć się grzyba ze ścian?

©www.gazetalubuska.pl

Najczęściej wilgoć przenika stare mury. To efekt tego, że dawniej budowano bez stosowanej dziś izolacji bitumicznej. Dotyczy to zarówno małych budynków gospodarczych, jak i pałaców.

- Zawilgocenie spowodowane podsiąkaniem wody może pojawić się też w nowych obiektach - mówi Jacek Rosiński, właściciel firmy Rojan zajmującej się osuszaniem budynków.

- Przyczyną mogą być np. wady techniczne systemów odprowadzających wody opadowe. Niewłaściwy sposób zastosowania betonów i zapraw przy budowie, zmiany poziomu wody gruntowej lub nieprawidłowa eksploatacja pomieszczeń piwnicznych.

Złe środowisko
Wilgotne mury to doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni, które potrafią zniszczyć niemal wszystkie materiały używane w budownictwie. W efekcie pogarsza się mikroklimat w pomieszczeniach.

- Ślady oddziaływania wilgoci można łatwo wytropić w domu - mówi J. Rosiński. - Podejrzenia budzą stale wilgotna posadzka w piwnicy, łuszcząca się farba na ścianie, wybrzuszanie, odpadanie, murszenie i wszelkie ubytki tynków.

Charakterystyczna falista linia na ścianie wskazuje na zasięg podsiąkającej wilgoci, a bierze się z wytrącania zawartych w wodzie związków chemicznych soli.

Wszystkie budynki
Sposobów na walkę z wilgocią w murach jest kilka. Można położyć nową izolację poziomą, która oddzieli mury od pochodzącej z gruntu wody. Metoda ta jest jednak droga i pracochłonna. Wymaga odsłonięcia fundamentów i ,,przecięcia'' budynku, tak aby można było ułożyć nową izolację.

- Dużo mniej kłopotliwa jest metoda hydrofobowa. Nie wymaga odkopywania ścian fundamentów. Posługiwanie się nią nie zależy więc od pogody i pory roku - mówi Rosiński. - W skrócie wygląda to tak, że nawiercam otwory, czasem nawet w murach o grubości 2,5 m, suszę je gorącym powietrzem i wprowadzam w otwory preparat ,,Izomur''. Preparat ten wytwarza przeponę, która nie przepuszcza wilgoci do wnętrza.

Metoda ta pozwala na osuszenie i zabezpieczenie wszystkich budynków bez względu na rodzaj ich konstrukcji.

Jednym z podstawowych elementów osuszania domów w podany sposób jest ,,Izomur''. Preparat podany właściwie natychmiast blokuje dopływ wilgoci ponad wykonaną izolację poziomą oraz do wnętrza pomieszczenia przy wykonaniu izolacji pionowej. Niszczy grzyby i pleśnie oraz zapobiega ich rozwojowi.

Źródło: Przyczyną wilgoci w domu może być zła izolacja fundamentów. Podpowiadamy, jak pozbyć się grzyba! - www.gazetalubuska.pl

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo