Dziewięć medali polskich kadetów na Mistrzostwach Europy MMA 2024

Jacek Łosak
Medaliści młodszych grup kadetów mistrzostw Europy IMMAF w Belgradzie
Medaliści młodszych grup kadetów mistrzostw Europy IMMAF w Belgradzie Stowarzyszenie MMA Polska
W pierwszych dwóch dniach zmagań na mistrzostwach Europy IMMAF 2024 wystartowali polscy kadeci, młodzież od 12 do 17 roku życia, którzy wywalczyli łącznie aż dziewięć medali.

Mistrzostwa Europy IMMAF 2024 rozpoczęły się 29 marca w Serbii. W pierwszym dniu zmagań, 30 marca, rywalizowali zawodnicy w wieku 12-13 oraz 14-15 lat. W tych kategoriach wiekowych wystartowała siódemka młodych fighterów z Polski powołanych do reprezentacji przez Stowarzyszenie MMA Polska: Julia Lewandowska, Iwo Kałuda, Aleksander Kosna, Hubert Getka, Ksawery Mosing, Antoni Bawor i Dominik Sitko.

Dwa złota, srebro i trzy brązowe medale 12-15-latków

Polscy reprezentanci stoczyli 20 walk i 13 z nich wygrali. Starcia rozgrywane były na dystansie jednej 4-minutowej rundy. Po zaciętej, całodniowej rywalizacji Julia Lewandowska i Ksawery Mosing wywalczyli złote medale. Antoni Bawor zdobył krążek srebrny, a Hubert Getka, Aleksander Kosna i Dominik Sitko zakończyli rywalizację z krążkami brązowymi. Dominik Sitko wygrał dwie pierwsze walki w swojej kategorii, ale kontuzja wyeliminowała go z dalszej rywalizacji.

W drugim dniu zmagań, 31 marca, rywalizowali zawodnicy w wieku 16-17 lat. W tej kategorii wiekowej wystartowała czwórka fighterów z Polski: Sara Dembińska, Roksana Piechowiak, Aleksander Szmaj i Szymon Jaśkowiak. Bartosz Balcerzak, który również miał walczyć, musiał wycofać się z turnieju z powodu kontuzji.

Trzy brązowe medale starszych kadetów

Polscy reprezentanci stoczyli łącznie 15 walk i 8 z nich wygrali. Starcia rozgrywane były na dystansie trzech 2-minutowych rund. Sara Dembińska, Roksana Piechowiak i Szymon Jaśkowiak wywalczyli medale brązowe. Tym samym po dwóch dniach zawodów reprezentanci Polski kadetów kończą turniej mając w swoim dorobku dwa medale złote, jeden srebrny i sześć brązowych.

Brązowi medaliści starszych grup kadetów mistrzostw Europy IMMAF w Belgradzie
Brązowi medaliści starszych grup kadetów mistrzostw Europy IMMAF w Belgradzie Stowarzyszenie MMA Polska

31 marca do reprezentantów Polski przebywających w Belgradzie dołączyli również juniorzy i seniorzy, którzy rozpoczną rywalizacji medalową 2 kwietnia.

Mistrzostwa Europy IMMAF w Belgradzie potrwają do 6 kwietnia

Mistrzostwa Europy IMMAF 2024 odbywają się w dniach od 29 marca do 6 kwietnia w stolicy Serbii w Ranko Žeravica Sports Hall. W zawodach bierze udział ponad 500 zawodników z 35 krajów.

Stowarzyszenie MMA Polska, które powołuje reprezentację, powstało w roku 2019. Organizacja została powołana do reprezentowania i tworzenia profesjonalnej przestrzeni dla rozwoju amatorskiego MMA. Głównym celem Stowarzyszenia jest między innymi dbanie o pozytywny wizerunek MMA, organizowanie zawodów krajowych, powoływanie kadry na międzynarodowe turnieje, a w dalszej przyszłości wprowadzenie tej dyscypliny do grona sportów olimpijskich. Stowarzyszenie MMA Polska jest też członkiem zwyczajnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.