Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN wydał oświadczenie w sprawie podrecznika do HiT. Instytucja protestuje przeciwko nagonce medialnej

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
wydawnictwo Biały Kruk
Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej protestuje przeciwko nagonce medialnej związanej z podręcznikiem „Historia i teraźniejszość 1945–1979” autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego. Instytucja w swoim oświadczeniu stanowczo odrzuca wszystkie manipulacje i całą ideologiczną krytykę na podręcznik.

- Oczywiście w pełni uprawniona jest merytoryczna dyskusja na temat tej pozycji, odrzucić jednak należy propagandowe ataki wpisane w tzw. „pedagogikę wstydu”. Jako przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji odpowiedzialnej za popularyzację wiedzy o najnowszej historii Polski w pełni solidaryzujemy się z osobą profesora i odrzucamy wszystkie manipulacje i całą ideologiczną krytykę na podręcznik „Historia i teraźniejszość” - czytamy w oświadczeniu kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Już w lipcu Instytut Pamięci Narodowej stanął w obronie podręcznika i jego autora, prof. Wojciecha Roszkowskiego.

- Autor tego dzieła, mający ogromne doświadczenie w pisaniu wielkich historycznych syntez, a także podręczników szkolnych należy do grona najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich historyków. Zarzuty pod adresem prof. Wojciecha Roszkowskiego mają charakter całkowicie niemerytoryczny, a wynikają z chęci odcięcia młodego pokolenia od rzetelnej wiedzy o naszej najnowszej historii. Posądzanie legendarnego Andrzeja Alberta o ideologiczne manipulacje w tak ważnym dla historycznej edukacji podręczniku ma charakter insynuacji - czytamy w oświadczeniu.

Od 1 września przedmiot Historia i Teraźniejszość zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie (WOS) w pierwszych klasach liceów i techników. Będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Na razie jedynym podręcznikiem dopuszczonym do nauczania HiT jest „Historia i teraźniejszość. 1945-1979” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, który ukazał się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Wokół podręcznika rozpętała się medialna burza. Część komentatorów oraz polityków opozycji krytykują treści zawarte w podręczniku. Wskazują m.in. na to, że wykład poprowadzony jest jednostronnie, a treść książki przypomina esej.

Duże kontrowersje wzbudził fragment, w którym autor pisze o „produkcji ludzi”. Kilka dni temu wydawnictwo zapowiedziało, że usunie ten fragment wzbudzający tak duże emocje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna